Белгийската прокуратура поиска свалянето на имунитетите на петима членове на Европейския парламент, заради разследване, свързано с китайския технологичен гигант Huawei. Българският евродепутат Никола Минчев от "Обнови Европа" (ПП-ДБ) потвърди пред bTV, че е сред тях, но заяви, че никога не е правил нищо в интерес на тази компания и обвинение срещу него няма. По-късно той заяви, че сам ще поиска ЕП да свали имунитета му.

В средата на март стана ясно, че полицията в Белгия е запечатала офиса на сътрудник на Минчев.

Минчев  уточни, че миналия октомври в Брюксел е присъствал на мач между Лудогорец и Андерлехт. Бил е поканен от своя асистент, който пък е получил покана от негов познат.  По думите му в последствие се оказва, че този негов приятел е основно действащо лице за Huawei. “Не съм правил нищо за Huawei - нито законодателни инициативи, нито събития, нито писма“, добави Минчев.

През 2023 г. „Политико“ съобщи, че белгийското разузнаване проверява дейността на технологичния гигант Huawei, според поверителни документи, с които са се запознали „Политико“ и трима души, информирани по въпроса.

Белгийската служба за държавна сигурност (VSSE) е поискала интервюта с бивши служители на лобистката операция на компанията в сърцето на европейския квартал на Брюксел, като част от събирането на разузнавателна информация, за да проучи как Китай може да използва недържавни участници - включително висши лобисти в брюкселския офис на Huawei - за да прокарва интересите на китайската държава и нейната комунистическа партия в Европа.

Проверката се извършва на фона на все повече доказателства за влиянието на чужди държави върху процеса на вземане на решения в ЕС - явление, което бе ярко разкрито от неотдавнашния скандал „Катаргат“, при който държавата от Персийския залив се опита да повлияе на Брюксел чрез подкупи и подаръци чрез посреднически организации. Белгийските служби за сигурност са натоварени със задачата да наблюдават операциите, провеждани от чуждестранни участници около институциите на ЕС.