Организирахме това събитие, защото настояваме родителското отчуждение да бъде включено, като тежка форма на домашно насилие. Родителското отчуждение е едно зло, което отравя мозъците на децата ни. Ако някой иска да се пребори с детето си, чакат го дълги години битка с неясен край.Това заяви адвокат Пламен Борисов от асоциацията за детско развитие.
Борбата на родителите продължава повече от десетилетие, като институциите досега не са им обръщали нужното внимание.
„Борим се за това нещо повече от 10 години. Винаги има нещо „по-важно“ от това. Твърдо решени сме, каквото и да се случва да не спираме борбата, защото децата ни имат нужда от защита. Статистика официално не се води, но мога да ви кажа, че натовареността на съдилищата е огромна. Все повече са случаите на родителско отчуждение, но няма ефективен механизъм за борба с това зло. Министърът ни покани на среща и има ангажимент промяната да се случи“, заяви адв. Борисов.
Протестиращи бащи поискаха равноправие и прекратяване на дискриминацията.
„Тук сме, за да издигнем глас за равноправие, че мъжете също имат права над децата си, че децата имат нужда от бащи. Ние сме срещу родителското отчуждение, което се налага от изкривена представа за феминизъм“, заяви протестиращият Иван Киров.
Институциите не изпълняват задълженията си, като не оказват съдействие на бащи да виждат децата си.
„Липсата на закон за споделено родителство, практиките на съда, неизпълнение на задълженията на институциите, всички те са повлияни и не изпълняват законите. Парламентът трябва да предприеме закон за споделено родителство, време е да покажем, че сме модерна европейска държава, а не източна губерния. Това е нашата цел, ние всички сме пострадали бащи. Децата са ни отнети, децата търпят страшни последствия от родителското отчуждение, защото биват наранени за цял живот и стават непълноценни граждани“, каза той.
Момченцето, стигнало до Словакия само, е щастливо (видео)
„Институциите отказват съдействие на бащи да виждат децата си. Аз лично съм с три деца от два брака, като първите две са отчуждени. Нямаме никаква връзка, защото институциите дадоха възможност на бившата ми жена да отчужди децата. Няма адекватни санкции срещу неизпълнение на съдебните решения. Институциите провалят процеса. Има случаи, когато майка бие дете, но институциите не правят нищо“, оплака се още Иван Киров.
Протестиращите поискаха родителското отчуждение да бъде разглеждано от законодателите като домашно насилие: „Организирахме това събитие, защото настояваме родителското отчуждение да бъде включено, като тежка форма на домашно насилие. Родителското отчуждение е едно зло, което отравя мозъците на децата ни. Ако някой иска да се пребори с детето си, чакат го дълги години битка с неясен край“.
Протестиращи бащи казаха, че законът е сексистки спрямо мъжете.
„Не мога да виждам децата си. Институциите не ми помогнаха. Живея в САЩ, целият ми бизнес е там. За последните 12 месеца пет пъти съм се прибирал до България. Похарчил съм много пари за адвокати, а институциите ме прехвърлят една на друга, но нито един документ не беше написан, че мога да виждам децата си. Майката отказа да ми даде да ги виждам и това е категорично престъпление. Българският съд има не само превръзка на очите, но и тапи в ушите си за проблемите на бащите си. Не ни се позволят контакти с децата ни. Това е сексизъм по отношение на мъжете“, каза на свой ред протестиращият Васил Христов.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
Следвайте ни и в Инстаграм