Ако не са полети обилно с вода, дървените въглища продължават да тлеят и могат да се разгорят отново, припомнят от Института за гората към БАН в отговор на пост в интернет, изразяващ учудване как е възможно да тлеят в продължение на повече от 30 часа, въпреки че са били полети с вода. Това трябва да се има предвид и ако използваме дървени въглища за домашно барбекю, за да сме сигурни, че са загасени, поливането им трябва да е достатъчно обилно, добавят оттам. Какво означава триъгълник на пожара и какви са видовете горски пожари? 

Ден след като ползвали дървени въглища в домашното си барбекю, хората събрали натрупаната пепел в кашон, но забелязали, че той е изгорял от едната страна. Залели го с вода, видял се пушек и се чуло съскане от гасенето. Четири часа по-късно той отново тлеел, разказа потребителка във Фейсбук, озадачена от факта, че дървените въглища тлеят в продължение на повече от 30 часа, въпреки че са били полети с вода. Това е напълно възможно, ако не са полети достатъчно обилно, обясни Тодор Стоянов, гл. ас. в секция „Горска екология“ в Института за гората към БАН.

Три са нещата, за да се стигне до пожар, нарича се триъгълник на пожара – кислород, горивен материал и източник на запалване, поясни специалистът. А пожарите се делят на три вида – подземен, низов и върхов. Подземните възникват най-често там, където има торфища.

Юли, август, а отчасти и септември са пиковите на пожароопасния сезон, припомни Тодор Стоянов и призова към повече бдителност.

Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни в LinkedInФейсбук, TikTok и Инстаграм