Полемиката около кандидатурите на България за еврокомисар е в ход! След европейските избори през юни председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен изпрати писма до всички страни-членки с искане да бъдат предложени по две кандидатури за еврокомисар – на жена и на мъж. Както и в предната Комисия преди 5 години, и сега, тя подчерта дебело, че държи да има разнообразие от политически сили и полово равенство сред комисарите.

Процедурата

Избраният председател на ЕК определя политическите ресори на кандидатите за членове на Комисията, по един от всяка страна от ЕС. Комисарите изпълняват задълженията си, независимо от националните правителства на държавите, от които идват.

Кандидатите за членове на Комисията трябва да бъдат изслушани от парламентарната комисия, отговаряща за техния ресор, за да се оценени доколко са подходящи за длъжността.

Урсула фон дер Лайен

Снимка: Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен / Getty Images

След като всички кандидати за членове на Комисията бъдат одобрени, заедно с новоизбрания председател и върховния представител по въпросите на външните работи и политиката на сигурност, трябва да бъдат одобрени с единно гласуване от Европейския парламент.

Европейският съвет официално назначава всички членове на Комисията на съответните им длъжности с квалифицирано мнозинство.

Ами нашият кандидат?

Всяка държава имаше срок да изпрати своите имена, а още в средата на месеца Фон дер Лайен започна интервюта с бъдещите членове на ЕК. Нашата страна се забави, при това много. Според анализаторите – не драматично. Служебният премиер Димитър Главчев поръча на парламентарно представените партии да излъчат по едно име до 29-и август.

Ето кои са спряганите политици до момента:

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обяви, че партията номинира Екатерина Захариева.

БУЛФОТО

Снимка: Екатерина Михайлова / Архив, Дарик

Тя е бивш министър на регионалното развитие и благоустройството в първия кабинет на Борисов, а в периода 2012-2013 г. беше главен секретар на президента Росен Плевнелиев. Била е началник на кабинета на държавния глава. В периода 2017 - 2021 г. е заместник министър-председател по правосъдната реформа и министър на външните работи.

От ПП-ДБ засега не казват кой е техният избор, но твърдят, че служебен кабинет няма мандат за излъчване на комисар и настояват за промени в правилника:

"За това още днес ние ще напишем писмо и към министър-председателя, и към председателя на Народното събрание да придвижат максимално бързо нашата предложена процедура, така че всяка една номинация, която бъде предложена, да бъде изслушана в Народното събрание и да бъде гласувана. Само този начин този човек ще има възможността да представлява България легитимно".

ИТН избра Велислава Петрова. Тя е вирусолог по образование, била е заместник-министър на външните работи. В момента Петрова е главен програмен директор на "Международния център за бъдещите поколения" в Брюксел.

Личен архив

Снимка: Велислава Петрова / Личен архив

БСП най-вероятно ще предложи Сергей Станишев, но от партията обявиха, че крайното решение ще бъде взето от изпълнителното бюро. Станишев е бивш лидер на БСП и лидер на Европейските социалисти. Има дългогодишен опит в европейските институции.

Снимка: Сергей Станишен / Дарик

Съпредседателят на ДПС Делян Пеевски номинира Искра Михайлова. В мотивите на предложението се посочва, че Михайлова е авторитет с доказан евроатлантически профил, с дългогодишен опит както в Европейския парламент, така и в изпълнителната и законодателната власт в България. 

Искра Михайлова

снимка: Искра Михайлова, архив Дарик

Според неофициални източници от Брюксел най-вероятно новият ни комисар ще наследи ресора на Илиана Иванова, тъй като сме се забавили много със сроковете. Официално обаче ресорът не е потвърден.

Всички български еврокомисари в миналото са дами. Това са Меглена Кунева, Кристалина Георгиева, Мария Габриел и Илиана Иванова.