След вълнението и демонстрациите в редица европейски страни, българските фермери също се изправят срещу правителството в знак на протест. В контекста на активните протести в Брюксел, Германия, Франция, Португалия, Испания, Гърция и други, Националната асоциация на зърнопроизводителите и други браншови организации ще се срещнат в неделя в Министерския съвет, за да изразят своите искания. Те настояват за 550 млн. лв. субсидии и помощи от българския бюджет заради щети от войната в Украйна.

Събитието се оформя като значимо предизвикателство за правителството, особено след изявлението на аграрния заместник-министър Таня Георгиева - Дъбнишка, че държавата може да осигури само половината от исканата сума. Това предизвиква неудовлетворение сред фермерите и подтикна тяхната решителност за протести.

Фермерите не се ограничават само до изисквания за субсидии. С последователните си протести идните дни, те изразяват и недоволството си от недостатъчната регулация на цените на рента, която остава на пазарните сили.

За да покажат недоволството си зърнопроизводителите пускат в медиите картата на България, оцветена в червено със зелени трактори, за да покажат, че протестът им ще обхване цялата страна. 

Какво може да осигури правителството?

Заместник-министърът по земеделие Таня Георгиева - Дъбнишка изрази предположение, че правителството може да осигури половината от исканите 550 млн. лева, които са в рамките на вече одобрения бюджет за 2024 г.

Тя поясни, че министърът на земеделието не е източник на финанси и, че колегите му работят задълбочено в последните 10 дни, за да проучат възможности за предоставяне на субсидии в рамките на съществуващия бюджет. Въпреки че не предостави конкретни цифри, тя изрази увереност, че ще бъде осигурена подкрепа около половината от сумата.

"В неделя всички очакваме да се стигне до общо разбиране," добави тя.

Според българските фермери усложненията в производството и конкуренцията от дъмпингов внос засягат нерентабилността на техните стопанства.

Министърът по земеделието Кирил Вътев също се изказа относно напрежението в земеделския сектор, като подчерта важността на обществени консултации и диалог между страните. Той потвърди, че анализите продължават от началото на годината и, че се търсят възможности за финансиране, включително решения за предоставяне на субсидии на фермерите.

Министър Вътев потвърди, че земеделците ще поддържат протестите си, независимо от предстоящите решения на правителството. Той коментира напрежението в земеделския сектор пред журналисти като заяви: "Каквото и да се направи, земеделците ще протестират и аз бих застанал до техния протест."

Въпреки че агроминистърът не предостави конкретни подробности относно предстоящите решения, той поясни, че анализите по този въпрос не са прекъснати и се провеждат от началото на годината. Търсенето на възможности за финансиране и подкрепа за земеделците са от висок приоритет за правителството.

Вътев каза, че в очакване на предстоящите разговори с министър-председателя Николай Денков, анализите и идеите за финансова подкрепа за селското стопанство са предмет на сериозни обсъждания. Призовавайки за обществен диалог, министърът остави място за надежди, че разговорите могат да доведат до съгласувани решения, които да отговорят на изискванията на земеделците.

"Нека да видим утре как ще протече разговорът", каза Вътев, оставяйки отворени врати за преговори и евентуално разрешение на конфликта между фермерите и правителството.

Искания

Националната асоциация на зърнопроизводителите в България представи исканията си във връзка с тежката ситуация в земеделския сектор. За първи път тези искания бяха разгласени в декларация през януари, подчертавайки кризата в сектора и призовавайки за неотложни мерки.

Главните искания включват включване на стопанствата, занимаващи се с пшеницата, ечемика, царевицата, слънчогледа и рапицата, в субсидирането по специалната държавна помощ, която да покрива щетите от войната в Украйна. Този вид помощ досега не беше достъпен за зърнопроизводителите.

Освен това, земеделците изискват промени в законодателството, които да включват държавен механизъм за регулация на рентните плащания, базиран на добив и продажни цени. Някои от предложените законодателни инициативи обаче възбуждат въпроси за възможно нарушаване на правата на собствениците на земя.

В декларацията си зърнопроизводителите предлагат и промени в Закона за арендата с цел регламентиране на дългосрочните договори за наемане на земеделска земя. Те изискват и отстояване на твърдата позиция при преговорите за либерализиране на търговията с Украйна и облекчаване на екологичните изисквания, произтичащи от Зелената сделка.

Настояванията за реформи в селското стопанство и защита на интересите на земеделците са отражение на нарастващите предизвикателства в агросектора. Сега се очаква обсъждането на тези искания и възможните реформи в сектора.

Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни в LinkedInФейсбук, TikTok и Инстаграм