България няма да изпраща въоръжение и военна помощ за Украйна, стана ясно след срещата на премиера Кирил Петков с министъра на отбраната на САЩ Лойд Остин, който е на посещение у нас.

Твърде близо сме до конфликта и такъв тип помощ на този етап не е възможна, заяви българският министър-председател. Той допълни, че ако има решение за оръжейна помощ, то трябва да бъде гласувано от българския парламент.

Кирил Петков: САЩ предоставят рота „Страйкър“ на българската армия

САЩ ще предоставят една рота с бронирани машини "Страйкър", която да подсили българската батальонна бойна група. Групата ще е под командването на върховния главнокомандващ за Европа, а за командир на бойната група ще бъде предложен българин.

Лойд Остин ни приветства за хуманитарната помощ, която оказваме на Украйна. По думите му партньорстовото в отбраната между България и САЩ никога не е било толкова силно и е пример за други съюзници.

Въпросът за изпращането на въоръжение и военни сили от България в Украйна не е обсъждан по време на срещата. Решение за такава помощ може да бъде взето само от Народното събрание.

„Възраждане“ протестират, не искат чужди военни бази

Шефът на Пентагона индиректно потвърди думите на Петков, като на въпрос дали все пак не са говорили за предоставянето на някакво въоръжение за Украйна от страна на България, той отговори, че САЩ благодарят на България за хуманитарната помощ, която предоставя, както и затова, че се грижи за 80 000 украински бежанци.

Срещата си с българския премиер Лойд Остин представи като "много продуктивно обсъждане на непровокираната инвазия на Русия спрямо Украйна и силната и обединена подкрепа и отговор от страна на НАТО, както и на важни въпроси в отбраната. Той изтъкна, че е важно, че лично е посетил София.

Руснаците допуснаха редица грешки в Украйна, заяви Лойд Остин

България полага усилия в отбраната, както е определено в 10-годишната карта за стратегическо партньорство в сигурността. Партньорството ни в отбраната никога не е било толкова силно и е пример за други съюзници, посочи Лойд Остин.

Кирил Петков информира, че по време на разговорите с Лойд Остин, са се разбрали българската бойна батальонна група да бъде подсилена с американска рота "Страйкър". Тези части са снабдени със специални бронирани машини "Страйкър" и са обикновено от 100-150 души.

Министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин увери, че американският ангажимент към чл. 5 от Северноатлантическия договор е непоклатим.

Според тази норма въоръжено нападение срещу една или повече от страните на НАТО в Европа или в Северна Америка се разглежда като нападение срещу всички. При такова нападение всяка страна е длъжна да помогне на нападнатата държава, включително с използването на въоръжена сила.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

Следвайте ни и в Инстаграм