Международна онлайн надпревара по шахмат се провежда и между затворници от всички краища на планетата. Лишени от свобода по света се изправиха един срещу друг, за да покажат кой е най-добрият играч на дъската. В първия ден от състезанието мъжкият отбор на лишените от свобода от България се класира на първо място в своята група - група номер 5. Сънародниците ни се класираха по-напред от страни като Норвегия, Украйна и Латвия. Това е третото издание на шампионата, а България участва за пръв път в него през 2022 г., когато се класира на осмо място.
Рекорден брой отбори - 118 от 50 държави - участват в третото междуконтинентално първенство по онлайн шахмат за затворници, което започна вчера, 11 октомври, съобщи fide.com.
Най-голямото шахматно събитие сред местата за лишаване от свобода, организирано от Световната шахматна федерация (FIDE) и шерифската служба на окръг Кук в Чикаго, е част от програмата "Шахмат за свобода" и продължение на международния шампионат, проведен за първи път през 2019 г., и на Междуконтиненталния онлайн шампионат по шахмат за затворници от 2021 и 2022 г.
Церемонията по откриването се проведе онлайн и в нея участваха президентът на FIDE Аркадий Дворкович, шерифът на окръг Кук Томас Джей Дарт и заместник-председателят на Управителния съвет на FIDE Дана Рейзниеце-Озола.
Президентът на FIDE Аркадий Дворкович поздрави топло участниците в събитието: "Всички ние правим грешки и трябва да живеем с последствията от тях. Въпреки това всички ние притежаваме изконното право на по-добър живот и втори шанс, още един шанс. Вашето участие в това събитие е доказателство за това. Шахматът може да ви помогне да живеете по-добре. Той ни учи на умения, които са от значение за добрия живот - като търпение, ред, съсредоточаване, борба дори когато нещата са трудни, и намиране на решение в трудна ситуация. Но шахматът е и инструмент, който може да ни обедини и да се окаже врата към един друг - по-добър - свят."
Шерифът на окръг Кук Томас Джей Дарт, който въвежда шахматната програма в затвора на окръг Кук преди повече от десет години, коментира ценните житейски уроци, които шахматът дава на хората: "Шахматът е прекрасен спорт. Той ви дава толкова много различни инструменти, но особено на хората, които са в затвора. Дава им усещане за постижение, способност да разберат необходимостта да мислят напред, ход след ход. И за нас, през всичките тези години, това е нещо чудесно за нашите затворници. Искам специално да благодаря на моите колеги и на FIDE за цялата работа, която свършихте през всичките тези години. Наистина вие сте тези, които направихте така, че тя да бъде успешна. Развълнувани сме, че всички вие сте с нас днес, и очакваме един много успешен турнир. Както винаги, бихме предпочели да спечелим, но в крайна сметка искаме всички да се забавляват и да си вземат от това, че и вие можете да постигнете нещо, ако се постараете."
Заместник-председателят на Управителния съвет на FIDE Дана Рейзниеце-Озола разказа вдъхновяваща история за това как шахматът променя живота на човек в затвора: "Днес искам да споделя с вас дълбокото въздействие, което шахматът може да окаже дори в рамките на четири стени. Някои от вас може би са запознати с историята на Клод Блудгуд. През 1970 г. той е осъден на смърт за убийство - присъда, която по-късно е заменена с доживотен затвор. По време на престоя си зад решетките Клод Блудуд става запален шахматист и посвещава хиляди часове на играта, като играе със съкилийници, надзиратели и дори се занимава с кореспондентен шах. Неговата отдаденост е толкова забележителна, че той се класира за шампионата по шахмат на САЩ, въпреки че обстоятелствата не му позволяват да участва. Въпреки това, в рамките на стените на затвора той преподава шах на хиляди затворници, автор е на книга по шахмат и често дава интервюта за медиите. Случаят на Блъдгуд ни показва, че шахматът е нещо повече от игра - той е инструмент за рехабилитация и личностно израстване, дори и в на пръв поглед неразбираема позиция. Зад стените шахматът може да бъде източник на устойчивост и самоусъвършенстване."
Рекордният брой участници е резултат от консолидираните усилия на организаторите, длъжностните лица, държавните служители, членовете на затворническите администрации и доброволците, участващи в запознаването на затворниците с шахмата. Всички те отбелязват положителното въздействие на играта върху затворниците.
Снимка: fide.com
На 11 октомври започнаха три отделни турнира, в които мъжете (78 отбора), жените (22 отбора) и младите затворници (18 отбора) се състезават в груповата фаза.
Монголия се представи изключително добре. Отборите на страната се класираха за следващия кръг и в трите раздела. Монголия е най-успешната държава в историята на това състезание досега. Нейният мъжки отбор беше победител в първото издание на състезанието през 2021 г.; година по-късно монголските затворнички спечелиха женския раздел. Монголия има дългогодишна традиция в преподаването на шахмат в затворите. От 1956 г. насам шахматни турнири се провеждат във всички изправителни звена в страната.
Една от приятните изненади на деня беше силното представяне на женския отбор на Зимбабве, който дебютира в шампионата. Преди две години мъжкият отбор на страната, единственият представител на африканския континент в първото издание на турнира, направи фурор, като достигна до финала и загуби с малко от Монголия. Тази година Зимбабве добави още едно перо към шапката си, тъй като има и женски отбор, който достигна до следващия етап на събитието.
Отборът на затвора Маула, Малави, също се класира за следващия етап на Междуконтиненталното първенство по онлайн шахмат в раздела за мъже. Неговите играчи тренират усилено и миналата седмица проведоха тестов турнир. Програмата "Шах в затвора" в затвора Маула стартира само преди година като инструмент за подобряване на качеството на живот на затворниците.
Успоредно с турнира затворът Кук Каунти, Чикаго, САЩ, беше домакин на среща с представители на консулствата на Обединеното кралство, Германия, Нидерландия, България, Швейцария, Мексико и Монголия, които посетиха затвора, за да поздравят участниците в първенството и да участват в кръгла маса, посветена на инициативите "Шах в затворите".
На 12 октомври 20 мъжки, 6 женски и 6 младежки отбора ще продължат битката за титлите. Мъжете ще се състезават в две групи (по 10 отбора във всяка), като победителите ще продължат към финала, а жените и младежите ще определят шампионите и най-добрите в кръговите турнири.
Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts