
На 26-ти март 1828 г., австрийският композитор Франц Шуберт изнася единствения си публичен концерт. Композиторът е сочен за един от основоположниците на романтизма в музиката.
Когато е петгодишен, Шуберт получава първите си уроци по цигулка от баща си.
На 11 години започва да пее в придворния хор, след като една година преди това е написал първото си произведение. Там се запознава с бъдещи дългогодишни приятели като Йозеф фон Шпаун, Алберт Щадлер и Антон Холцапфел. Получава разнообразно музикално обучение под ръководството на Венцел Руцицка и по-късно Антонио Салиери.
Завършва учителска семинария (1813-1814 г.) и работи като помощник-учител при своя баща до 1818 г., след което се отделя от семейството си.
Няколко години Шуберт се препитава с уроци по музика и се опитва да получи щатна държавна длъжност на музикант, но не успява. През този период той печели твърде малко и е принуден да живее при свои приятели - композитори, поети и други интелектуалци.
Шуберт е автор на над 600 солови песни по стихове на Гьоте, Фридрих Шилер, Хайнрих Хайне и др., 9 симфонии (най-известна от които е осмата - „Недовършена”), около 20 опери, 17 увертюри, 15 струнни квартета, камерни ансамбли (клавирен квинтет „Пъстървата”), клавирни творби - сонати, валсове, фантазии, емпромптюта, музикални моменти, дивертименти, фуги, ронда, скерца, вариации, като и произведения с танцов е маршов характер - намски лендлери, екосези, галопи, менуети, полонези и др.
Любопитен факт е, че Шуберт не е бил виртуоз и не е успявал да представя лично огромния си брой произведения. Макар че имал прекрасен глас, той не пеел. На пиано свирел нежно и мелодично, но не концертирал и не бил познат на широката публика. Започва да издава музикалните си произведения през 1821 г.
Ето защо много от неговите големи инструментални произведения са изпълени за първи път десетилетия след смъртта му - примерно „Голямата” симфония в до мажор за пръв път е изпълнена под диригентството на Феликс Менделсон Бартолди през 1839 г., „Недовършената” симфония - през 1865 г. Тя е композирана още през 1822 г., но е открита едва през 1860 г./бел. ред./