"България и Румъния трябва да приемат повече бежанци, а влизането на двете страни във въздушен Шенген ще бъде въведено чак след изпълнение на условията". Това каза австрийският вътрешен министър Герхард Карнер по време на специално изявление, съобщи bTV.
Карнер уточнява, че ЕК и председателството на ЕС трябва да изработят законодателна рамка за България и Румъния, върху основата на политическия компромис.
„Въздушният Шенген ще бъде въведен, когато необходимите условия са изпълнени и твърдо установени. Това означава, че разполагането на военни по външните граници на ЕС ще бъде значително увеличено, особено в България, в Турция, но също в Румъния и Сърбия, а сухопътните граници ще продължат да се контролират“, казва Карнер.
Той допълва, че и двете държави трябва да приемаме бежанци – „особено от Афганистан и Сирия“.
„Това са ясните условия и позицията, по която се договорихме, включително трите държави. Комисията и председателството трябва да работят въз основа на тази позиция“, каза още вътрешният министър на Австрия.
Австрийските условия за т. нар. "въздушен Шенген" предвиждат разширяване на мисията на Фронтекс и увеличаване на финансовите средства от ЕК за стабилна защита на външните граници. Австрия настоява тези условия да бъдат оформени в официален документ.
"С други думи, след този политически компромис, който беше обявен наскоро, сега Европейската комисия има задачата да изготви обвързващ правен текст. Звучи много технократски, но е необходимо, защото иначе може да се напише всичко", каза още Герхард Карнер, цитиран от БНТ.
Към момента не се водят преговори за "сухопътния Шенген" и няма насрочена крайна дата, подчертава австрийското вътрешно министерство.
В предпоследния работен ден от годината София и Букурещ обявиха, че е постигнато споразумение с Виена за допускане на двете страни в Шенген по въздух и море. Датата за това е през март месец.
Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts