Един от най-известните български алпинисти Атанас Скатов загина в подножието на втория по височина връх на Земята (след Еверест) – К2. Преди Коледa алпинистът, който е агроном по професия, тръгна на първата зимна експедиция за изкачване на върха.

По-рано днес, 5 февруари, стана ясно, че той е изчезнал в подножието на К2, а в издирването му се включиха екип от шерпи, както и хеликоптери. От фирмата-организатор на експедицията съобщиха, че Скатов е паднал на място, до което няма как да бъде изпратен спасителен екип.

Атанас Скатов е паднал след неуспешен опит да изкачи К2

Скатов и още 20 души се изкачиха вчера до Лагер 3, който е на около 7300 метра височина. От там същата нощ трябваше да започне щурмът. Рано тази сутрин обаче от непалската фирма-организатор на експедицията съобщиха, че атаката се прекратява, а участниците започват да слизат към Базовия лагер.

Един от пакистанските туоператори пък информира в Туитър за фатален инцидент с българин.

Не след дълго, тялото на алпиниста ни бе открито и хеликоптерът на пакистанската армия го транспортира от Базовия лагер към Скарду, най-близкия град в Северен Пакистан.

Българският алпинист Атанас Скатов загина на К2

„С огромно прискърбие Министерството на външните работи съобщава, че българският алпинист Атанас Скатов бе открит мъртъв в района на злополуката в Хималаите“, съобщиха от българското Външно министерство и допълниха:  „Пакистанските власти ни уведомиха по дипломатически път чрез посолството ни в Пекин. Тялото на Атанас Скатов в момента се транспортира към най-близкия град в Северен Пакистан.“

На 5 февруари 2021 г. около 11:20 ч. местно време Атанас Скатов е паднал по време на слизане от Лагер 3 към Базовия лагер поради скъсване на въже. Екип от шерпи е издирвал изчезналия алпинист. В спасителната акция са били включени и два хеликоптера «Ecurell» на пакистанската армия, като  единият от тях го е открил в безжизнено състояние в района на Пайджу, Пакистан, обясниха още от МВнР.

Според Дава Шерпа от експедицията в Пакистан обаче, причината за падането на Скатов не е скъсването на въжето.

„Около 10:30 ч. в петък Атанас падна близо до японския лагер С3. Той се катереше със своя шерпа и измина няколко метра напред, за да може шерпата да го вижда добре. Докато сменяше системата си за безопасност от едното въже на другото, изглежда е възникнал проблем и Атанас е паднал. Отбелязваме, че въжетата бяха нови и не са били повредени или скъсани.Тялото му беше намерено от армейски хеликоптер на около 5500 м височина към 15:00 ч. местно време. Атанас беше много високо ценен член на експедицията. Дълбоки съболезнования за семейството и приятелите му! Днес загубихме страхотен приятел от планината“, написа Дава Шерпа в социалните мрежи.

Rest In Peace Atanas ???? Friday 5 February around 10:30am our member Atanas from Bulgaria ???????? fell from the rope near...

Posted by Chhang Dawa Sherpa on Friday, February 5, 2021

Самият Скатов коментира на пресконференция в Юнашкия салон във Варна през декември миналата година, че всяка крачка след 7600 метра в зимната експедиция към K2, ще бъде „световен рекорд“.

Атанас Скатов преди изкачването на К2: Всяка крачка след 7600 м ще бъде световен рекорд

 „Моите най-дълбоки съболезнования за семейството и близките на Атанас Скатов. Поклон пред силата на духа му – неговите постижения и нестихващата му воля към върха никога няма да бъдат забравени! Светла памет!“, заяви в социалната мрежа Туитър външният ни министър Екатерина Захариева.

„Планината взе още един наш голям алпинист. Атанас Скатов беше смел мъж, човек с кауза. Изказвам своите съболезнования към семейството и близките му. Светла му памет!“, написа и премиерът Бойко Борисов в профила си във фейсбук.

Планината взе още един наш голям алпинист. Атанас Скатов беше смел мъж, човек с кауза. Изказвам своите съболезнования към семейството и близките му. Светла му памет!

Posted by Boyko Borissov on Friday, February 5, 2021

Атанас Скатов

Скатов е първият български алпинист, изкачил Седемте континентални първенци (Seven Summits) и първият веган, покорил два пъти Еверест и още девет осемхилядника, без да е имал професионален опит във височинния алпинизъм и без да е спортувал до 2012 година. По професия е агроном по растителна защита.

Той е роден на 11 март 1978 г. в Сливен. От 1-ви до 12-и клас танцува български народни танци в представителния за града детски ансамбъл Тракийче. Учи в гимназията по електроника и електротехника. Завършва Аграрен университет Пловдив през 2001 г. като магистър по растителна защита, първенец на випуска. По време на следването си печели два конкурса за стипендии по Еразмус/Сократес и Темпус и следва два семестъра в Хумболтовия университет в Берлин, Германия, а от 2001 до 2004 г. е редовен докторант там в две катедри – градинарство и фитомедицина (растителна защита). През февруари 2005 г. защитава докторат на тема: „Интегрирано производство на домати (Lycop­er­si­con escu­len­tum) в оранжерия при особено внимание към интегрираната и биологичната борба срещу оранжерийната белокрилка (Tri­aleu­rodes vapo­rar­i­o­rum Westwood)“, показва кратката биографична справка за алпиниста в Уикипедия.

Атанас Скатов решава да стане веган от 2012 г. и да изследва този начин на хранене, изкачвайки най-високите върхове на света за тестване на физическите и психическите показатели.

През 2013 г. изкачва два петхилядника (Ухуру и Елбрус), пробва се и на шестхилядник (Аконкагуа) и седемхилядник (вр. Ленин), като максималната достигната височина е 6900 м по склона на 7134-метровия вр. Ленин. През 2014 г. стъпва на осемхилядник – Еверест. Скатов не е карал курс по алпинизъм; в тази и в следващите експедиции използва услугите на носачи и допълнителен кислород.

През 2015 г. излиза първата му книга „Еверест. Богинята Майка на вселената“. Заедно с книгата излиза и първият му филм: „Експериментът Скатов, Епизод 1: Първият веган на Еверест“, а през 2020 г. Атанас Скатов вече изадава седмата си книга: „Седемте континентални първенци“.

За последните 7 години, Атанас Скатов участва в 20 експедиции по света като успешно изкачва 17 върха. Това е не само национално, но и световно постижение, дори и без да се вземе предвид режима му на хранене. Освен алпинист, Атанас Скатов е и мотивационен лектор, като изнася над 300 лекции и семинари свързани с личностното развитие и силата на човешкия дух, както в страната, така и в чужбина.

Алпинистът има син, роден 2009 г.

К2

К2 или Чогори, или Годуин Остин е вторият по височина връх на Земята (след Еверест). Надморската му височина е 8611 m. Намира се в планината Каракорум, на границата между Пакистан и Индия.

Върхът е открит през 1856 от европейска изследователска експедиция, ръководена от Хенри Годуин-Остин. Името „К2“ е дадено от члена на експедицията Томас Монтгомъри, тъй като върхът е бил вторият, забелязан в Каракорум.

Останалите, открити от експедицията върхове, са получили имена K1, K3, K4 и K5, които впоследствеие са заменени съответно с имената Машербрум, Броуд пик, Гашербрум II и Гашербрум I. Въпреки че К2 също е имал местни имена, най-разпространено и използвано е останало „К2“.

Първото зимно изкачване на върха е осъществено на 16 януари 2021 г. по реброто Абруци от 10 непалци, участници в три различни експедиции. „Това беше гордо пътешествие за непалските алпинисти, които исторически не са получили дължимото“, писа тогава The New York Times.

А от 50-те години на миналия век планината Каракорум е известна и като „Savage Mountain“ заради своята смъртоносна репутация. Съотношението на смъртните случаи и изкачванията по K2 е близо едно към шест. За сравнение, на връх Еверест съотношението е около едно към 34.

*

Накрая припомняме, че именно Скатов бе един от хората, който направи трогателно изявление във Фейсбук по повод изчезването на Боян Петров през 2018 г. при опит да изкачи връх Шиша Пангма. „Боян беше алпинист с огромен опит, от който аз съм се учил. Изключителен алпинист. Заедно сме били на 3 експедиции - вр. Манаслу през 2015 и през 2016 г. изкачихме вр. Анапурна и вр. Макалу“, заяви тогава Атанас Скатов. 

Проф. Петър Берон: Боян Петров се открояваше още като студент

Боян Петров изчезна в Хималаите в началото на май 2018 г. при опит да изкачи връх Шиша Пангма. На 29 април, при неблагоприятни метеорологичните условия, той започва самостоятелен опит за изкачване на върха, без да носи със себе си сателитен телефон. За последен път е видян с бинокъл от базовия лагер на 3 май, когато се придвижва към разположения на над 7000 метра лагер 3.

На 5 май украински алпинисти и шерпи откриват палатката и спалния му чувал навяти от сняг в лагер 3 на височина около 7350 метра. На 6 май българското посолство в Пекин е уведомено, че Боян Петров е в неизвестност от 3 дни. Алпинистът е обявен за изчезнал. Организират се опити за издирването му, възпрепятствани от лошо време. На 16 май 2018 г. издирването е прекратено, без Боян Петров да бъде открит.