Асен Христов е председател на надзорния съвет на "Еврохолд България", компанията, която купува бизнеса на ЧЕЗ.

Христов разкзав за история на неговия бизнес от началото на 90-те години до наши дни. Компанията работи в много области, банки, застраховане

Специализираме се в купуването на предприятия, които са недооценени, недоразвити или с проблеми, след което ги развиваме.

Еврохолд не е Асен Христов, подчерта той, но заедно със своите съдружници, контролират около 52 процента от капитала.

Христов подчерта, че има много акционери, включително одържави от Централна и Западна Европа.

Асен Христов категорично отрече, че са подставени лица на политици, каквито тези се тиражират от медиите.

Възможен ли е бизнес без политически протекции? На този въпрос Асен Христов посочи, че ако се интересуваш от бизнес, на който гледаш дългосрочно, изграждаш екипи и добавяш стойност, това е бизнес без политически протекции.

1 млрд и 300 млн. са годишните приходи на "Еврохолд", посочи Христов, 80 млн. евроса внесени от основните акционери за увеличение на капитала, останалите средстава ще са от две големи инвестиционни банки за да се стигне до сумата на сделката от 335 млн. евро.

Той посочи, че банките ще осигурят още 100 млн. евро за следващите две години, като заеми за инвестиционна дейност и по този начин ще се осигури финансовия ресурс за този бизнес.

Христов посочи, че окаква да се приключи сделката до края на годината.

Дори от гледна точка на националната сигуронст е добе българска компания да купи този бизнес и да го развива, допълни той.

Светът се променя от около две години, бизнесът се обособява в няколко региона и това е причината големи компании да не искат да купят ЧЕЗ, защото те се интерусават от пазарите в други региони на Европа, обясни Асен Христов, желанието на ЧЕЗ да напусне страната.

Той подчерта, че целите, които си поставя компанията е да окрупнят бизнеса в България, Румъния, Гърция.

Чуйте всички теми в разговора: