Глациолозите описват ледника Туейтс (англ. Thwaites) като "най-важния","най-рисковия" и дори „ледника на страшния съд".

Размерите му са огромни – приблизително колкото площта на Великобритания.

Туейтс вече е причината за покачването на морското равнище в световен мащаб с 4%  - огромна цифра за един ледник - и сателитните данни показват, че той се топи все по-бързо, съобщава Би Би Си.

Ледникът се намира точно в центъра на Западния антарктически леден пласт - огромен леден басейн, който има потенциал да покачи морското равнище с повече от 3 метра.

До тази година никой не е правил опити за мащабно научно проучване на ледника.

Екипът на „Айсфин”, заедно с повече от 40 учени, са част от Международното сътрудничество за ледникът Туейтс – петгодишни съвместни усилия на Великобритания и САЩ на стойност 50 милиона долара. Целта е да се разбере защо ледникът се променя толкова бързо.

Антарктида не се затопля

Да разберат какво точно се случва с ледника е от съществено значение за учените, тъй като по този начин ще могат да прогнозират точно бъдещото повишаване на морското равнище.

Плановете на учените, пристигнали на Антарктида, са да използват гореща вода, за да пробият дупка в леда. Те се нуждаят от 10 000 литра вода, което означава топене на 10 тона сняг.

"Това ще бъде най-южното джакузи в света", шегува се Пол Анкер, британски инженер по сондиране в антарктическото проучване.

Принципът е прост – водата се нагрява до температура точно под точката на кипене и след това се пръска върху леда, като чрез топенето се проправя път надолу.

Но пробиването на 30-сантиметрова дупка през почти половин миля лед в предната част на най-отдалечения ледник в света не е лесно.

Температурата на леда е около -25°C, така че дупката може да замръзне изключително бързо – всичко зависи от „капризите” на времето.

Данни на НАСА: 13 от 13 станции на Антарктическия полуостров отчитат понижаване на температурите

Заради дълго продължаващи антарктически бури работата на екипа изследователи е възпрепятствана и се налага те да преустановят престоя си на Антарктида преди да са пробили дупката.

Това, което са разбрали учените от престоя си обаче, е че Туейтс няма да изчезне за една нощ - ще отнеме десетилетия, вероятно повече от век.

Един метър повишаване на морското равнище може да не звучи много, особено като се има предвид, че на места приливът се повишава и спада с три или четири метра всеки ден.

Но морското равнище има огромен ефект върху тежестта на бурите, казва проф. Дейвид Вон, част от екипа на изследователите.

Увеличението на морското равнище от 50 см например би означавало, че буря, която идва на всеки хиляда години, сега ще идва на всеки 100 години. Следователно метър покачване означава, че бурята ще идва през всяко десетилетие.

Все по-високите нива на въглероден диоксид все повече затоплят атмосферата и океаните. Топлината е енергия, а енергията задвижва метеорологичните условия и океанските течения.

Увеличаването на количеството енергия в системата неизбежно ще доведе до промени в големите глобални процеси.

"В Арктика вече се случва", казва проф. Вон с въздишка. "Това, което наблюдаваме тук, в Антарктида, е просто друга огромна система, която реагира по свой начин."

За повече новини и любопитни материали последвайте страницата ни във Фейсбук 

Абонирайте се и за канала ни в YouTube