
Затопля ли се планетата? На този въпрос всички знаем отговора. Затопля се.
Но затоплянето дали е повсеместно или едни райони се затоплят повече, а други по-малко? А има ли райони, които въобще не се затоплят или дори се охлаждат?
Сайтът Notrickszone.com публикува статия, в която се твърди, на базата на данни от НАСА, че в 19 станции, разположени в Антарктика, за последните 40 години не се наблюдава нищо необичайно и средните температури не бележат ръст.
Грета Тунберг в Давос: Нищо не бе направено за климата
Представени са данни на НАСА за 19 станции в Антарктика от 1988 г. до 2018 г.
Данните са показани с помощта на 4 графики, за да се постигне възможно най-голяма яснота. В графиките са включени и вулканичните зони на Западна Антарктика и Западния антарктически полуостров.
От 19-те станции, използващи данните на НАСА „GISS” Версия 4, девет не показват затопляне. Според Версия 3 пък - десет са станциите, при които затопляне няма. Станциите, които регистрират понижаване на средната температура, са подчертани със синьо на снимка 1.
Снимка 2 представя диаграмите на първите 7 (най-топлите) станции. Графиката показва данните от станциите, разположени на Западния антарктически полуостров. Данните от последните 30 години не показват необичайни промени.
Снимка 3 представя още 8 станции, чиято средна годишна температура е около -10°C. В тази графика също не се наблюдават необичайни промени в температурата.
Газовете, които разрушават озоновия слой, може би са предизвикали екстремно затопляне на Арктика
На снимка 4 е изобразена графика на станцията „Halley”, която показва тенденция за понижаване на средната годишна температура, докато графиката от станция “Macmurdo Sound” показва, че средната годишна температура е станала малко по-висока, но нищо извън границите на нормалното.
Последната снимка представя данни от двете най-студени станции – “Amundsen” и “Vostok”. Данните от тези графики са непълни, което предполага умерено затопляне.
С температури от -49°C и -55°C, тези станции не дават никакъв признак за необичайно затопляне.
Тези, които очакват някакъв признак за глобални климатични промени от Антарктика, може би ще чакат още много дълго време преди такъв да се появи.
Бел. ред. Антарктида е най-студеното място на планетата. Разположен около южния полюс, континентът е изцяло покрит с леден щит, на места с дебелина от няколко километра. В Антарктида не вали дъжд, а само сняг и свободните от лед места са съвсем малко. Средната годишна температура там е значително под нулата.
Наблюдаваното затопляне на приземния слой въздух на планетата, което се определя на около 1 градус по Целзии, за последните 50 години сякаш не засяга Антарктида, става ясно от изнесените в статията данни.
Поради географското си разположение и голямата си надморска височина няма как да настъпи каквото и да е разтопяване на антарктическия леден щит, независимо от повишаването на глобалните температури. Леденият щит в Антарктида е стабилен за последните няколко милиона години, независимо че през този период е имало значително затопляне в други райони на планетата.
Независимо дали хората или естествени флуктуации на климата предзвикват слабото затопляне на приземния слой въздух в последните десетилетия, дори това затопляне да продължи, то не може да доведе до значително покачване на морсокото равнище, тъй като ледниците в Антарктида са стабилни и очевидно не са повлияни от затоплянето в други части на света.
За повече новини и любопитни материали последвайте страницата ни във Фейсбук
Абонирайте се и за канала ни в YouTube