С грандиозен концерт-спектакъл на Национален фолклорен ансамбъл “Българе” завърши петото издание на МФФ “Синия Дунав”

Последният ден на фестивала започна с куклено представление “Пиратски истории”, на видинчанина Теодор Борисов, което малки и големи изгледаха с интерес.

Ансамбъл “Българе”  сложи финал на петото издание на МФФ “Синия Дунав”

Последва богата фолклорна програма, в която участваха певчески групи и танцови състави от цяла България. На сцената пред Художествената галерия “Никола Петров” се изявиха стотици самодейци от Гоце Делчев, Дунавци, Лом, Брусарци, с. Девенци, с. Капитановци, с. Иново, с. Флорентин, с. Спанчевци, с. Старопатица, с. Тияновци и Видин, както и хоротека от танцов клуб “Веселяци”.

Чуждестранните гости на фестивала в третата вечер бяха от съседна Сърбия. Те представиха пред зрителите театрална постановка за деца “Приказка за един вълшебен музикант”, както и концерт на Женска етно група “Джурджувак” от гр. Бор и Градска вокална група “Стеван Мокраняц” от гр. Зайчар.

Финалът на Международния фолклорен фестивал “Синия Дунав” бе поставен от прочутия национален фолклорен ансамбъл “Българе”. Те представиха фрагменти от най-новия им спектакъл “Осмото чудо”. Ансамбълът пресъздаде български народни обичаи от различни краища на страната. Хилядната публика бе завладяна и възхитена от невероятните танцови композиции, пленяващи сцени и песни, както и от невероятната игра на артистите. Техните изпълнения предизвикаха бурни аплодисменти сред зрителите.

В края на спектакъла, ансамбълът слезе от сцената, за да поведе голямо хоро под песните на солистката на НФА “Българе” Албена Вескова, в което се включиха жители и гости на Видин, създавайки незабравима и изпълнена с емоции атмосфера.

Над 2000 участници се включиха във фестивала, който се проведе на 6, 7 и 8 септември в Крайдунавския парк. Организаторите от Община Видин и Event Masters, поднесоха подаръци на всички самодейни състави, сред които бе и ваза от костен порцелан, произведена от Бонония АД гр. Видин - единствената фабрика за костен порцелан на Балканите, отворила врати през 1925 г.

Давайки поле за изява на фолклорни изпълнители, певчески групи, танцови състави, занаятчии и производители на традиционни стоки, МФФ “Синия Дунав” превърна старопрестолния Видин в сцена на българското народно творчество, бит и култура, като подари на видинчани и гости на града незабравими спомени и вълнуващи емоции.

Традиционното събитие продължава да изпълнява своята мисия, а именно да съхранява и развива българския фолклор, традиции и родно производство.