„Амнести интернешънъл" обвини Израел, че подлага палестинците на система на апартейд, основана на политика на „сегрегация, лишаване от собственост и изключване", които според организацията представляват престъпления срещу човечеството, предаде Ройтерс.
Лондонската правозащитна организация заяви, че заключенията й почиват на изследвания и правен анализ, изложени в 211-страничен доклад за израелски изземвания на палестинска земя и имущество, незаконни убийства, принудителни премествания на хора и отказ от предоставяне на гражданство.
Израел заяви, че докладът, вторият на международна правозащитна организация за по-малко от година, в който той е обвинен, че води политика на апартейд, представлява „затвърждаване и рециклиране на лъжи" от страна на организации, насаждащи омраза.
Според еврейската държава документът има за цел „да налее масло в огъня на антисемитизма".
Израел също така обвини британския клон на „Амнести" в прилагане на „двойни стандарти и демонизация, чиято крайна цел е да делегитимира Израел".
50% от младежите в Европа не знаят за Холокоста, заяви посланикът на Израел
Докладът беше приветстван от палестинците.
„Амнести" заяви, че Израел налага система на потисничество и господство над палестинците, „там, където има контрол върху правата им", включително върху гражданите си от арабски произход, палестинците в окупираните от него земи и бежанците в чужбина.
Мерките включват ограничения върху движението на палестинци в териториите, окупирани по време на близкоизточната война от 1967 г., недостатъчно инвестиране в палестинските общини в Израел и недопускане на палестинските бежанци да се завърнат.
Наред с принудителните премествания, изтезанията и незаконните убийства, които според "Амнести" имат за цел да поддържат система на „потисничество и господство", те представляват „престъплението срещу човечеството апартейд".
Израелският външен министър Яир Лапид заяви, че страната му „не е съвършена, но е демокрация, ангажирана със спазването на международното право, и не се бои да бъде наблюдавана под лупа", което по думите му личи от свободните медии и силния Върховен съд в нея.
„Мразя да използвам аргумента, че ако Израел не беше еврейска държава, никой в „Амнести" не би посмял да оспори това, но в този случай няма друга възможност", каза той.
Басам ал Салхе, член на Изпълнителния комитет на Организацията за освобождение на Палестина (ООП), заяви, че това „потвърждава отдавнашната палестинска позиция за природата на израелските окупационни мерки. Това отразява действителното състояние на нещата на място".
Израел изтъкна съображения за сигурност, когато наложи ограничения върху придвижването на палестинците, чието въстание в началото на 21 век, включваше самоубийствени бомбени атентати в израелските градове.
Палестинците искат да имат своя държава върху земите на Западния бряг и ивицата Газа, със столица Източен Ерусалим. Газа, тясната крайбрежна ивица, която Израел превзема по време на войната от 1967 г., но напусна през 2005 г., се управлява от движението Хамас, което е смятано от Запада за терористична организация.
Последният кръг от израелско-палестинските мирни преговори се провали през 2014 г.
„Амнести" заяви, че Съветът за сигурност на ООН трябва да наложи оръжейно ембарго на Израел заради убийството на десетки цивилни по време на ежеседмичните протести по границата с Газа в периода 2018 - 2019 г. Израелските власти заявиха, че при тези демонстрации е имало опити на палестински радикали да пробият граничната ограда.
„Амнести" също така призова Международния наказателен съд да вземе предвид обвиненията на организацията в апартейд при разследването си за възможни военни престъпления, извършени и от двете страни по време на няколко конфликта в палестинските територии.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук