Специализираните карти на дюните у нас бяха приети през 2012 година, като отразяваха границите на различните видове дюни, включително и зараждащите се такива. 27-те документа бяха актуализирани две години по-късно, за да се отговори на тогава действащите текстове от Закона за устройство на Черноморското крайбрежие или морските плажове да бъдат присъединени към дюните.

Според кмета на Поморие Иван Алексиев обаче в администрацията на морската община никой до този момент не е виждал въпросните карти. В същото време, отчете той, регионалното министерство и това на туризма се позовават на тях, в случаите, в които има конкретен казус с пясъчни дюни. Регионалната инспекция по околната среда и водите също аргументира решенията си за отрицателни становища по инвестиционни проекти с тези карти.

Половин Поморие остана без ток. Кметът Алексиев: Пожар в трафопост изпепели кабели, сменят ги

„Моето мнение е, че тези карти трябва да бъдат общодостъпни, тоест публични. И като казваме публични това наистина да е така, а не да бъдат скрити в неоткриваема секция в сайта на някаква държавна структура. РИОСВ Бургас например отхвърли проект на община Поморие за общински къмпинг, като становището беше, че той ще се намира върху зараждащи се дюни. Разбира се по тези карти на заснети преди години дюни. Къде са тези карти“, коментира Иван Алексиев.

Той е поставил въпроса пред служебния министър на туризма Илин Димитров, който се е ангажирал да започне процес по дигитализация и публикуване на картите, ако има пропуски. „Това ще бъде полезно не само за община Поморие, но и за всички кметове и собственици на терени край морето – всеки трябва да знае какво точно има в неговата собственост, за да я управлява добре и според законите“, каза още Алексиев.