Книгите развиват критичното мислене и въображението на човека. Вдъхновяват го. Карат го да размишлява. Те имат силата да оправят деня, да пренасят в друг свят. Предлагат огромно жанрово разнообразие, подходящо за всички възрасти и предпочитания. Едно от най-добрите средства за премахване на стреса и тревожността са именно книгите. В миналото книгите са били основният инструмент за почивка и забавление.

Днес, в съвременността на технологиите и дигитализацията обаче, интернет и смарт устройствата изместват интереса към книгите. Въпреки това те остават най-автентичният начин чрез допир и усещане да събудим сетивата си, пренасяйки се в реалност, основана на богатството и динамиката на езика и въображението ни.

Снимки: "Алея на книгата" / БТА

За всеки по нещо

С началото на септември започва най-голямото пътуващо книжно изложение „Алея на книгата“.  Изложението започна в столицата на 9 септември и ще продължи до 15 септември. Най-голямата открита книжарница е разположена в парка пред НДК и по емблематичния бул. “Витоша”. За първи път по време на изложбата, на 14 и 15 септември, ще се проведе фестивал за нехудожествена литература – „Наука, Изкуство, Културен туризъм, Себепознание и Етнология“. През цялата седмица от 10:00 до 20:00 часа, любителите на книгите ще имат възможност да се срещнат с любими автори и да си закупят не само стари и любими книги, но и много нови, дебютни. Близо 60 шатри ще представят издания на около 140 издателства - книги на български и чуждестранни автори. Целта на инициативата е хората да започнат да четат повече, да върнат  интереса към четенето. 

България - в дъното на четящите европейци

Преди месец проучване на Евростат показа данни, според които България е на едно от последните места по четене на книги в Европейския съюз. Тя заема 26-о място, като по-малко от 40% от българите са прочели една книга през 2022 година. Най-четящи в тази класация са Швейцария, Люксембург и Дания. В тях повече от 70% от населението е четящо. Специалисти твърдят, че причината за тези резултати е конкурентната среда. Медийното съдържание през последните години се е увеличило в сравнение с това от преди 10 години. 

Друга причина, която споделят младите е, че не им остава време за четене, но ако човек  има желание, може да намери и време. Книгата изисква време и концентрация, държи мозъка ангажиран. При гледането на телевизия и социални мрежи, хората могат да са по-гъвкави и да правят няколко неща наведнъж или да превключват от едно към друго съдържание. Въпреки тези данни, няколко издателства в България отчитат ръст в продажбите. Честа практика у нас е, че българите си купуват книги, които не четат и само запълват рафтовете в дома си.

Снимки: "Алея на книгата" / БТА

Любовта към книгите може да се зароди, още преди детето да започне да чете. Главна роля в това играят родителите. Но ако поколението в момента продължава да не чете, това след него изобщо няма да има желание да опознае книгите и историите в тях. 

Дарик

Как да започнем да четем повече? 

Четенето на книги е любопитно и приятно хоби. За да се върне любовта и интереса към книгите специалистите съветват да отделяме по 15 минути всеки ден за четене. Най-добре би било изборът ни да се спре на някоя лесна за четене книга, в любим жанр. Ако не разполагаме с достатъчно време, пътуването в градския транспорт или сутрешното кафе са подходяща възможност за отваряне на книга. Всъщност точно това време редовно пропиляваме в социалните мрежи, взирайки поглед в телефона.

Снимки: "Алея на книгата" / БТА

Четенето не е задължение, а наслада. А за да се сещаме по-често за книгите, можем просто да ги оставяме на видни места. Преди това, разбира се, се запознайте с най-четените заглавия с разходка до “Алея на книгата”, защото в четенето има смисъл!

Снимки: "Алея на книгата" / БТА