Албанският парламент одобри проектозакон за използването на канабиса за медицински и промишлени цели, съобщиха албанските медии, цитирани от БТА.

По информация на албанската медия „Шчиптаря“ в проектозакона се посочват и серия критерии, на които трябва да отговарят онези, които искат да получат разрешително за отглеждане на растението, както и санкции при евентуални нарушения.

Вертолетът, изхвърлил наркотици в Турция, не е излетял от България

Министърът на здравеопазването и социалната защита Огерта Манастирлиу заяви пред албанските медии през юни, че този проектозакон определя регулаторната рамка за начина, по който ще се контролира отглеждането и преработката на това растение, както и производството на подпродуктите от него за медицински и промишлени цели.

По думите ѝ целта на този проектозакон е регулирането и гарантирането на контрол и наблюдение върху процеса на култивиране, производство, преработка и износ на канабис.

Джиджи Хадид е арестувана на Каймановите острови за притежание на канабис

Манастирлиу каза, че по тази причина трябва да бъде създадена национална агенция за контрол на канабиса, която ще бъде подчинена на албанското министерство на здравеопазването. 

За да осигури контрол и наблюдение на всеки етап от отглеждането и преработката на канабиса, тази агенция ще си сътрудничи с албанската полиция и няколко други структури в министерствата на здравеопазването, земеделието и вътрешните работи на Албания. Също така националната агенция за контрол на канабиса ще може да налага санкции при нарушение на условията или установената правна рамка.

Арести, след като хеликоптер от България изхвърлил канабис в Турция

Лицензът за култивиране и преработка на канабиса за тези цели ще бъде предоставян на компаниите за период от 15 години, като всички заинтересовани субекти ще бъдат одобрявани от албанското правителство. Максималната площ, която може да бъде засадена с канабис на територията на цялата страна, е 200 хектара.

В закона са заложени строги критерии за получаване на лиценз, като първото от условията е компанията да има тригодишен опит в култивирането, производството, преработката и транспортирането на растението. Практически нито една от албанските компании не отговаря на това условие, пише „Шчиптаря“.

Българин пренесъл 219 кг марихуана от Канада до София (видео)

Подобни критерии поставят въпроса за кого е изработен този закон и кой би спечелил от него, отбелязва Евронюз Албания.  

Албански експерти в областта на икономиката заявиха в края на юни, че заложеният в закона тригодишен опит в култивирането на канабис означава, че не албанските граждани, а чуждестранни предприемачи ще могат да се възползват от новия закон.

Още след като беше одобрен от министерския съвет на Албания в средата на юни, проектозаконът за легализирането на канабиса за медицински и промишлени цели предизвика различни реакции. 

Втора наркооранжерия само за седмица разкриха в село Добровница

По-рано този месец бившият президент на Албания и лидер на опозиционната Партия на свободата Илир Мета заяви, че този проектозакон означава „де факто легализиране на наркотрафика“ в Албания.

Обсъждането на проектозакона за канабиса в албанския парламент вчера също беше съпроводено от дебати, тъй като опозицията изрази съмнения, че проектозаконът е одобрен по бърза процедура от управляващата Социалистическа партия на Албания, съобщи „Топ ченъл“. Те заявиха също, че няма проучване как биха се отразили на албанската икономика социалните, здравни и криминални рискове и последици, които носи употребата на марихуана.

Управляващото мнозинство все пак одобри проектозакона на заседанието, което продължи до след полунощ, като повтори, че контролът по отношение на канабиса ще бъде строг, а възможностите за финансови печалби и заетост са големи.

Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни във Фейсбук, TikTok и Инстаграм