Самотата поразява силно младите хора, а несигурността от бъдещето и животът в изолация карат и млади, и стари да изпитват все повече стрес по време на пандемията от новия коронавирус, в която светът живее повече от година.
Самотата и социалната изолация и как те влияят на мозъка са темите, които вълнуват особено психолога д-р Ливия Томова от университета в Кембридж. Тя представя резултатите от изследванията си върху социалния стрес, социалната изолация и самотата и как те се отразяват върху мозъка, особено сред тийнейджърите, когато чувствителността към социалните стимули е изострена в лекция по време на Софийския фестивал на науката.
Разнообразието в местата за разходка помага срещу тревожност и депресия
Единадесетото издание на фестивала ще се проведе в София Тех Парк на 15 и 16 май и на 17 и 18 май дигитално за ученици. Софийският фестивал на науката се организира от Британски съвет, под патронажа на Министерство на образованието и науката, в партньорство със Столична община. БТА е медиен партньор на фестивала.
Д-р Томова изследва темата още в докторската си дисертация в Университета във Виена, Австрия, продължава и като постдокторант по когнитивни невронауки в Масачузетския технологичен институт, САЩ, а през 2020 г. печели изследователска стипендия в Колежа Хенслоу, Кембридж.
"Знаем, че несигурността обикновено причинява стрес, затова несигурността от бъдещето, която в момента изпитваме, допълнена от изолацията и тревогите, които ни измъчват за здравето на близките си, със сигурност допринасят да изпитваме повече стрес", обясни д-р Томова в специално интервю за БТА в навечерието на Софийския фестивал на науката.
В Берлин се появи павилион, в който всеки може да си излее душата
Тя допълни, че както е добре известно, продължителното въздействие на стреса има отрицателни последици върху тялото и мозъка. Обикновено учените измерват този ефект с количествата хормон на стреса - кортизол.
Д-р Томова каза, че е трудно да се определи кой страда най-много от изолацията по време на пандемията, но учените смятат, че вероятно младите хора са най-силно засегнати от самотата.
"Има изследвания, които сочат, че тийнейджърите и младите хора са много чувствителни към социалната среда и особено към отрицателни преживявания като изключване и самота. Това се дължи основно на факта, че техните мозъци все още търпят развитие, което продължава до около 25-ата им година и тези процеси засягат специално тези части на мозъка, които са важни за успешните социални взаимодействия", каза д-р Томова.
Университетски курс по щастие е полезен за психиката на студентите
Нужни са още изследвания, за да се отговори на въпроса по-точно, добави изследователката и уточни, че в момента са в ход няколко проучвания, като самата тя ръководи едно от тях в университета в Кембридж. "Надяваме се догодина да можем да кажем с по-голяма сигурност как пандемията е засегнала психичното здраве на хората и кои са възрастовите групи, пострадали най-тежко", увери д-р Ливия Томова.
Учените изследват също как виртуалните социални взаимодействия могат да удовлетворят социалните потребности по време на пандемията.
"Има данни, че активното ангажиране в социалните медии - например с чатове, с публикуване на снимки и получаване на коментари за тях, може да има положителен ефект върху усещането ни за връзка с другите хора. От друга страна пасивното използване на социалните медии като например преглеждане на фийда на други хора или на чужди снимки, сякаш въздейства отрицателно върху доброто състояние на хората и увеличава усещането за самота", каза д-р Томова.
СЗО: Пандемията може да доведе до увеличаване на децата със затлъстяване
Учените смятат, че има различни начини, по които виртуалните социални контакти могат да помогнат за ограничаване на вредите от самотата. Тя отново подчертава, че специалистите тепърва трябва да изследват и опознаят по-добре тези процеси. Но според нея е важно например да се установи дали за хората е по-важно да осъществят комуникация в реално време или пък по-значимо е съдържанието на тази комуникацията.
"Засега знаем много малко по този въпрос", каза д-р Томова.
В разговора с БТА изследователката поясни, че не е запозната дали се правят изследвания за комбинирания ефект на инфекцията от Ковид-19 и отрицателните последици от стреса, предизвикан от пандемията. Но допуска, че стресът може да повлияе отрицателно на възстановяването от инфекцията, като се вземат предвид вредите му върху човешкото здраве.
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук