"Ветото на Нидерландия миналата година ни попречи да влезем в Шенген. Неговото премахване не дойде лесно. Доста работа беше свършена през последните месеци", коментира премиерът Николай Денков съобщи NOVA.

Според министър-председателя причина за предупреждението от Унгария, че страната може да ни наложи вето за влизане в Шенген заради таксата за транзит на руски газ, идва, след като решението не е минало през българския парламент заради двете провалени заседания.

„Няколко пъти съм казвал на Виктор Орбан, че тази такса не е насочена спрямо Унгария. Вероятно има някакви подозрения. Може да се използва и като повод. Важно е да премахнем този повод и да знаем, че с Унгария не би трябвало да имаме проблеми за Шенген”, каза още той. 

„Блокада пред банката в парламента не трябва да има. Няма как да защитаваш Конституцията, като използваш неконституционни методи. Това е абсолютно безобразие”, категоричен е премиерът.

Орбан вече обяви, че е разговарял с Бойко Борисов по темата с таксата за руския газ. „Няма лошо, че са говорили. Важното е накрая какво е решението. С Борисов не сме разговаряли по този повод”, добави Денков.

„Ако се премахне таксата за руски газ, изчезват проблемите с Унгария за приемането ни в Шенген”, увери той. 

Очакванията на министър-председателя са, че парламентът на Нидерландия ще гласува „за” отпадане на ветото за България в Шенген.

Относно позицията на Австрия, той посочи, че се обменят различни варианти. „Последният, който те изпратиха, включваше въздушните и морските граници. Ние искаме да има напредък и по сухопътните граници. Това, с което не би трябвало да се съгласяваме, е да ги няма споменати изобщо сухопътните граници”, уточни премиерът.

Управлението на България

„Ние имахме преговори с ГЕРБ и те завършиха с това, че Мария Габриел ще бъде следващият премиер. Ние държим на това споразумение, следваме го и не виждаме защо трябва да се променя. Ние работим много добре с Мария Габриел”, категоричен е Денков.

Паметникът на Съветската армия

По думите на премиера Паметникът на Съветската армия не е нито военен, нито паметник на културата. „Доколкото разбрах, липсва някакъв документ, в който министърът на културата трябва да разреши след мнение на експертен съвет съответното прехвърляне. Дали това важи за този паметник – очаквам утре Областната управа и Министерството на културата да излязат с официално изявление”, каза още Денков.

Денков предупреди, че вече няколко пъти политици на много високо ниво в Русия правят директни заплахи към различни държави. „Крайно време е да си отворим очите и ушите и да разберем, че има една имперска риторика, която не е позволена в 21 век. Смятам, че България трябва да се подготвя за момент, в който може да бъде заплашена, не непосредствено”, настоя той.

Отношенията с президента

Премиерът е на мнение, че времето на добрия тон между него и държавния глава Румен Радев не е отминало. „Всички трябва да се опитаме да върнем добрия тон”, каза Денков, който посочи, че „толкова пъти” е нападан от президентската институция, но си премълчавал всеки път. Няколко пъти си позволил да отговори, за да е ясно, че има граници, които не трябва да се преминават.

Отвлеченият български кораб „Руен”

Премиерът поясни, че става въпрос за пиратски случай, който няма нищо общо с хутите. Плавателният съд в момента се намира близо до сомалийския бряг. Около него са три военни кораба. „Тъй като моряците са взети като заложници, те в момента са в изчакване. Преговори за откуп ще започнат в най-скоро време”, поясни министър-председателят.

Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни в LinkedInФейсбук, TikTok и Инстаграм