Изкуственият интелект беше считан за враг номер 1 в Холивуд по време на стачките на сценаристите през 2023 г, но днес ситуацията е малко по-различна. В коментарна статия Бибиси анализира как AI промени индустрията през последните години и как вече новите технологии и киното правят учудващо добра комбинация, че дори печелят и „Оскари“.

AI в Холивуд е „неизбежен“, казва Брин Музер, домакин на парти, посветено на новата реалност в киното, и съосновател на компанията Moonvalley, която създаде инструмента за генериране на AI „Marey“. Музер казва, че макар AI все още да е мръсна дума, техният продукт е „чист“, защото плаща за съдържанието си.

Творците трябва да са на масата“, казва той и добавя, че е по-добре да се създаде инструмент за режисьорите, отколкото да се „прецакват от големите технологични компании“.

Изкуственият интелект отдавна е представян като злодей в Холивуд. В „Терминатор“, навярно си спомняте, той е използван от американската армия, но решава, че трябва да унищожи всички на Земята.

Но именно създателите на AI, а не самата технология, са получавали най-много критики в реалния живот. Компаниите използват публично достъпни данни, за да създадат своите модели на AI - които включват материали, защитени с авторски права, споделяни онлайн - и създателите казват, че са ограбени.

OpenAI, Google и други технологични компании са изправени пред множество съдебни дела от писатели, актьори и новинарски организации, които твърдят, че техните произведения са били откраднати за обучение на AI без тяхното съгласие. Студия като Paramount, Disney и Universal, които притежават авторските права върху филми и телевизионни предавания, са призовани от писателите да направят същото, въпреки че никой от тях не е предприел правни действия.

Всички ние се борихме много упорито за законите за авторското право и никой не иска да вижда работата си открадната, за да може някой друг да се възползва от нея“, казва Музър.

Ползите

Холивуд започна да си играе с новата технология. Номинираните за „Оскар“ филми „Емилия Перес“ и „Бруталистът“ използват изкуствен интелект за промяна на гласовете. Ейдриън Броуди спечели наградата „Оскар“ за най-добър актьор, дори и с помощта на AI, за да коригира акцента му, когато говореше унгарски в главната си роля в „Бруталистът“. AI е използван дори за намаляване на възрастта на актьори като Том Ханкс и Харисън Форд.

Технологията е сякаш навсякъде. По-рано този месец OpenAI беше домакин на филмов фестивал за изкуствен интелект в Лос Анджелис. Режисьорите на Marvel Джо и Антъни Русо заявиха пред Wall Street Journal, че планират да инвестират 400 млн. долара в създаването на инструменти за изкуствен интелект за режисьори.

Но въздействието на това как той ще промени бъдещето на развлекателната индустрия остава неясно. Генеративният AI, например, позволява на компютрите да се учат и да решават проблеми по начини, които могат да изглеждат човешки - макар и много по-бързо. И мнозина се притесняват, че технологията ще замени работата им, тъй като AI се използва за генериране на сценарии, анимация, локации, гласове и човешки актьори.

Ако попитате популярния чатбот на OpenAI, ChatGPT, кои холивудски професии са най-лесно заменими от AI, фоновите актьори са начело на списъка като „най-уязвими“, а „актьорите и режисьорите от А-листата“ се смятат за най-сигурни, защото „звездната сила и разпознаваемостта на марката правят най-големите таланти незаменими“.

Холивуд навлиза в сфирата на AI в момент, когато администрацията на Тръмп подготвя нов план за изкуствен интелект в САЩ. Технологичните компании твърдят, че не могат да се конкурират с Китай по силата на съществуващите американски закони за авторското право и че се нуждаят от неограничен достъп до произведения на изкуството - от Мики Маус до Матрицата - за да обучават своите модели на AI като въпрос на национална сигурност.

Google и OpenAI искат правителството на САЩ да определи защитените с авторски права произведения на изкуството, филми и телевизионни предавания като „справедлива употреба“ за обучение на ИИ, като твърдят, че без изключения ще загубят надпреварата за господство с Китай. Някои холивудски филмови дейци твърдят, че технологичните компании се опитват да подкопаят развлекателната индустрия, която според тях поддържа повече от 2,3 милиона работни места в САЩ.

Твърдо вярваме, че глобалното лидерство на Америка в областта на изкуствения интелект не трябва да става за сметка на нашите основни творчески индустрии“, пише група от над 400 холивудски звезди - начело с актрисата и сценаристка Наташа Лион, която е помогнала за разработването на Moonvalley - в отворено писмо до администрацията на Тръмп, която събира публични коментари за своя план за действие в областта на изкуствения интелект.

Сред подписалите писмото са супер звезди като Бен Стилър, сър Пол Маккартни, Кейт Бланшет и Лили Уашовски, която е съавтор на филма „Матрицата“.