Мерки, превенция и рекламна кампания срещу агресията сред ученици в София. Повод за активизацията на отговорните институции станаха случаите насилие в търговски центрове в София от последните дни.
Проявите сред подрасващите станаха повод за извънредно заседание в комисията по обществен ред и сигурност в общината. В срещата участваха представители на моловете, ритейл центровете и столичната полиция.
Според Ваня Тагарева от групата на ГЕРБ, Столичният общински съвет (СОС) е първата институцията, която взима отношение във връзка с вълната от насилие, което се осъществява на територията на търговските центрове.
„Надявам се, с общи усилия, без да търсим политическото, а по-скоро решението на проблема, да успеем час по-скоро да се преброим с публичното насилие, което няма място в нашия град”, коментира Тагарева.
Такива нападения да се квалифицират като „случайно сбиване” или като „словесен конфликт”, е неприемливо, подчерта Христо Копаранов от ПП-ДБ-СС и допълни:
„За нас е неприемливо и обичайният случай да е, когато органите на реда пристигнат на мястото, да констатират единствено, че извършителите са заминали в неизвестна посока”.
Поредният дебат
Надявам се това да не е поредният дебат, който да отговори на конкретна ситуация и след един месец да се върнем в изходно положение, защото всички осъзнаваме, че този проблем е системен, каза Иван Сотиров от „Синя София”. По думите му не може държавата и общината като институции, които имат отговорността пред гражданите да осигуряват сигурността, да не могат да се справят с “няколкостотин хулигани в София”.
Трябва да имаме право да задържим непълнолетно лице или да можем да го санкционираме. Ако то не може да плати нанесените щети, неговите родители трябва да могат да ги покрият, каза Мая Маринова, която е част от мениджмънта на два от големите търговски центрове.
„Важното е да имаме здрава имунна система в този търговски център, така че когато влезе един вирус в това тяло, на него имунната система да може да реагира правилно”, коментира Маринова.
Според СДВР, след предприети от тяхна страна мерки, броят на случаите на агресия намалява. От началото на годината досега са подадени 13 сигнала за инциденти и нападения в молове, а през 2023 г. те били 9. На този фон представители на молове казват, че само за последния месец са подали десетки сигнали за инциденти.
„Тези мерки, които ние предприехме от миналата седмица – усилено присъствие на територията на моловете, вече дават своя ефект. Тези мерки подсилени ще бъдат дотогава, докато отпадне необходимостта”, коментира Пламен Колев от полицията.
Трябва да има ясен сигнал към обществото, че всяко престъпление се наказва, обобщи председателят на Асоциацията на ритейл центровете Манол Гойгаджиев след приключване на извънредната комисия.
„Проблемът, който при нас виждаме специално, е че ние хващаме нарушителите, но има едно голямо чувство за безнаказаност, защото след като се предадат на полицията, ние губим връзката от това какво се случва след това.”
Глоби между 50 и 1000 лв.
Една от идеите е да има законодателни промени, с които глобите за родителите на малолетни деца, извършили хулиганство, да бъдат значително завишени, тъй като в момента тя е между 50 и 1000 лв., но поражението над търговския център може да бъде за хиляди левове.
Няма да допуснем безвремие и безвластие и пренасяне на политическата криза в съдебната власт, каза и.д. главен прокурор Борислав Сарафов при откриването на Национално съвещание на прокуратурата и МВР, посветено на същия проблем. Сарафов призова колегите си към бързи действия при подобни прояви на агресия и насилие и разпореди на прокурорите да искат най-тежките наказания за извършителите.
Целия репортаж, слушайте в звуковия файл.