Асоциацията на европейските журналисти – България изрази безпокойството си от действията на властите срещу журналистката Мария Цънцарова заради разследването ѝ от началото на годината, което разкри, че докато “Възраждане” пропагандира срещу ваксинацията и мерките за ограничаване на пандемията, депутати от партията са били ваксинирани.

За кои депутати ваксините са „експериментална течност“, а всъщност са имунизирани?

За втори път Мария Цънцарова е извикана на разпит от структурите на МВР с цел да бъдат разкрити източниците ѝ на информация, информират от АЕЖ. По случая вече има образувано досъдебно производство, т.е. в офанзивата се е включила и прокуратурата.

"Последното е особено притеснително предвид публичните признания на представител на ръководството на държавното обвинение, че внася законопроекти чрез депутати от “Възраждане”, посочват още от Асоциацията.

Реакции в социалните мрежи заради ваксинираните депутати от „Възраждане“

По случая тече производство и пред Комисията за защита на личните данни, което също има за цел да установи и да преследва източниците на разследването.

АЕЖ депозира становище по това производство с искането да бъде конституирана като заинтересована страна, но отговор не бил получен.

Оттам напомниха своята позиция, че съгласно становище на Комисията по журналистическа етика от 24 май 2015 г.:

  • Журналистите имат не само правото, но и задължението да защитават източниците си, когато са поверителни. 
  • Правото на защита на източниците може да подлежи на ограничение приспазване на изискванията за законност, пропорционалност и необходимост в демократичното общество, след преценка на независим и безпристрастен съд.

От АЕЖ напомнят, че практиката на ЕСПЧ категорично приема, че “защитата на журналистическите източници е едно от основните условия за свобода на пресата”, а “липсата на такава защита ще се отрази отрицателно върху готовността на източниците да подпомагат пресата в информирането на обществото по въпроси от обществен интерес.”

За медиите (само)критично и изкуството да задаваш трудни въпроси

На следващо място съгласно Директива (ЕС) 2019/1937 на Европейския Парламент и на Съвета от 23 октомври 2019 година относно защитата на лицата, които подават сигнали за нарушения на правото на Съюза “лицата, сигнализиращи за нередности, са особено важни източници за разследващите журналисти’ и “защитата на лицата, сигнализиращи за нередности, като журналистически източници е от решаващо значение за запазване на ролята на разследващата журналистика на „пазител“ в демократичните общества.”

От АЕЖ-България призовават властите да преустановят незабавно натиска над Мария Цънцарова, а нейният работодател – да осигури адекватна и пълна по обем защита". 

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм