Процедурата по избор на съдии в Конституционния съд на Република България от квотата на Народното събрание породи изключително голяма полемика през последните седмици, както в юридическите среди у нас, така и извън тях. Начинът на избиране на кандидатите и провелата се процедура, както и само чисто формалното спазване на законовите изисквания за заемане на длъжността, повдигнаха важни въпроси.
Това се казва в позиция, изпратена до медиите от адвокатските съвети на Адвокатските колегии от 14 града във връзка с процедурата по избор на съдии в Конституционния съд на Република България от квотата на Народното събрание.
Припомняме, че на 19 януари народните представители избраха кандидатите на ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ за конституционни съдии от квотата на НС - Десислава Атанасова и Борислав Белазелков. Парламентът реши още, че мандатът им ще е 9 години, въпреки закъснението, заради което той трябваше да е 7.
По-рано днес стана известно, че клетвата на новите членове е насрочена за 26-ти януари от 11 ч.
В позицията си Адвокатските колегии в страната посочват, че кандидатурите за членове на Конституционният съд са били внесени в последния ден от установения срок, без предварително обществено обсъждане, без експертен дебат, откритост и прозрачност и без мотиви за подбора им. В хода на процедурата са били погазени основополагащи принципи на откритост, прозрачност, публичност и обоснованост, които съгласно чл.91б от Конституцията, Народното събрание следва да спазва при избора на членове на органи, които изцяло или частично се избират от него, за да гарантира тяхната независимост, пише още в позицията.
Според Адвокатските колегии отговорите на кандидатите единствено и само на предварително зададени въпроси и лишаването на присъстващите при изслушването от възможността да поставят своите питания предизвиква основателни съмнения относно качествата и подготовката на кандидатите.
"Насрочването на окончателното гласуване в пленарна зала по-малко от 24 часа след изслушването на кандидатите отново демонстрира чисто формалния подход към процедурата и усещането за предрешеност на избора", се казва още в позицията.
От Адвокатските колегии припомнят, че съгласно чл.147, ал.3 от Конституцията за съдии в Конституционния съд се избират юристи с високи професионални и нравствени качества, най-малко с петнадесетгодишен юридически стаж.
"Считаме, че върховенството на закона не може да се постигне и гарантира с уронване на престижа на Конституционния съд, чрез попълването му със съдии, неотговарящи на големите изисквания, поставени от Конституцията. Огромното значение на Конституционния съд за демократичните процеси в правовата държава изисква членовете му да бъдат отлични юристи с несъмнена ерудиция и доказани професионални и морални качества. Попълването на Конституционния съд с обществено и професионално неприемливи фигури може да има изключително сериозни и трудно обратими последици", категорични са те.
В позицията се посочва още, че с решенията си за избора на двамата кандидати за съдии в Конституционния съд на Република България е било демонстрирано недопустимо незачитане на нормите на Конституцията и на Решенията на Конституционния съд, а избирането на кандидатите за срок от девет години, както е отразено във взетите решения, е в противоречие с Решение № 1 от 11.01.2024 г. на КС на РБ по к. д. № 17/2023г., в което ясно е прието, че: „Конституционен съдия, избран или назначен след предвиденото в чл. 147, ал. 2, изр. трето от Конституцията обновяване на състава на Конституционния съд, упражнява правомощията си само за оставащия срок от мандата, считано от конституционно дължимия момент за обновяването на състава на Съда.“
"В период, в който институциите у нас страдат от тежка и хронична липса на обществено доверие, ерозирането на доверието в Конституционният съд може да има непоправими последици и да доведе до пълно разрушаване на обществения договор, без който обществото на практика спира да съществува. Като адвокати и юристи не можем да наблюдаваме безучастно подобни процеси на потъпкване на основите на правовия ред в държавата, водещи до разграждане на държавността", заявяват още от Адвокатските колегии.
Те призовават за разум, морал и отговорност народните представители, които да отменят решенията си от 19.01.2024 г. за избор на конституционни съдии.
Призовават също председателя на Народното събрание, президента на Република България и председателите на Върховния касационен съд и Върховния административен съд в рамките на правомощията си да заявят ясна и категорична позиция по така извършения избор, който при реализирането си би опорочил по непоправим начин дейността на Конституционния съд като институция, която е последен гарант на правовия ред, се казва още в позицията.
Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts