Атидже Алиева-Вели е водач на листата на "ДПС - Ново начало" в Русе. Коалицията е под номер 8 в бюлетината. Атидже Алиева-Вели е бивш зам.-директор на Държавен фонд "Земеделие". Притежава магистърска степен по публична администрация от Университета за национално и световно стопанство, както и магистърска степен по индустриална биотехнология от Софийски университет.

Госпожо Вели, тъй като не сте от Русе, а ние русенските журналисти обичаме да отправяме предизвикателство към всички депутати, които са нови за нас. Знаете ли как се казва главната улица на Русе?

Разбира се, улица “Александровска”. Имах възможност да се разходя по нея, да се насладя на срещите с хората и да разискваме важните за русенци въпроси. Познавам Русе.

А. Алиева-Вели: България има нужда от работещо правителство

Какво е настроението на хората и по-специално какво е настроението сред традиционните избиратели на Движението за права и свободи?

Знаете ли, това което отлича тази кампания от всички предишни за предсрочни парламентарни избори е нещо, което се отличи не само в Русе, а във всички региони на страната. И това е категоричното мнение на хората, че България има нужда от редовно и работещо правителство. Казват го русенци и всички избиратели, които срещаме в страната. Защото вече има ясно осъзнаване, че решението и на местните, и на регионалните, и на националните проблеми минава през редовно правителство на България.    

Какво трябва да бъде това правителство, госпожо Вели? Различните партии предлагат различни варианти, но като че ли изключват възможността за съвместна дейност с коалиция “ДПС - Ново начало”.

Коалиция “ДПС - Ново начало” по време и на тази кампания показа, че е партия, която тръгна с ясна програма за редовно правителство с 4-годишен мандат, което е записано още в първите редове на нашата програма като приоритет. Оттук нататък е въпрос на преговори какво ще бъде правителството - коалиционно, експертно или с равно отдалечен премиер. Тези последващи решения зависят от резултатите на изборите и преговорите, които ще се водят. Но, правителство или работещо мнозинство в Народното събрание, трябва да има.

А. Алиева-Вели: България има нужда от работещо правителство

Освен правителство, което е задължение за всички партии след едни избори, всъщност коя е важната тема в тази кампания затова, което предстои на България след вота?

Много важни теми има, защото последните 4 години със служебните кабинети, важните въпроси не бяха решавани, те просто бяха отлагани във времето. Важни теми, от гледна точка на инвестиции и стабилност за развитие на бизнеса, здравеопазване, образование, земеделие, социална политика... Всяка една сфера е важна и очаква решение на проблемите.

А коя ще е вашата битка в парламента?

Нашата битка в парламента е решаването на проблемите на хората, независимо дали живеят в малки населени места или в големите градове. Осигуряването на по-добър живот за хората.

А. Алиева-Вели: България има нужда от работещо правителство

Вярвате ли в честността на изборите?

Да, аз съм човек, който вярва в институциите на Р. България и смятам, че те ще си свършат работата и на тези избори.

Вие казахте за големите предизвикателства пред страната, а кои са предизвикателствата пред Русенска област, където Вие сте водач?

Пред Русенска област предизвикателствата не са много по-различни от големите предизвикателства в страната. Тръгвайки от т.нар. и толкова важна транспортна свързаност за област Русе, която е врата на България, идвайки от Румъния. Развитието на града и инвестициите, защото ми прави впечатление, че Русе изостава в това отношение, а има прекрасни условия за развитие.

В този ред на мисли, Шенген и еврозоната задължителни ли са за България?

Разбират се, защото те ще ни осигурят още повече възможности за развитие. Това ще разгърне наистина пълноправното членство на България в Европейския съюз. Знаем какъв е негативният ефект, особено върху бизнеса във момента, от това че не сме пълноправни членове на Шенген и на еврозоната.

Вие лично за кои теми бихте лобирали?

За всички теми, които са важни за Русе, защото народният представител работи за различието на региона, работи за решаването на проблемите на местните хора. Всяка тема, която е важна за русенци, ще бъде и мой приоритет в 51-ия парламент.

Вие сте водач на листа и в Русе, и в Ловеч. Ако "ДПС - Ново начало" получи мандати и от двете области, откъте бихте предпочела да влезете в парламента?

Аз вярвам, че ще имаме мандати и в двете области. Следващата седмица ще направя своя избор.

Добре, а защо избрахте Новото начало?

Избрах Новото начало, защото видях една решимост и категоричност, воля да се работи. Няма отлагане на решенията и на работата, която трябва да се свърши. Напротив, има пълно разбиране и желание за работа. Затова съм с Новото начало, защото смятам, че години наред потенциалът, който ДПС като партия имаше, не е използван напълно. Има населени места, които са пренебрегвани, така че видях в Новото начало желание за работа.

А какви компромиси сте правили в политиката, госпожо Вели?

Всъщност последните пет години бях член на Европейския парламент. Тук искам първо да отбележа възприятието на думата компромис. На европейско ниво това да направиш компромис, означава да постигнете съгласие по важни теми и политики, които да дадат възможност да се върви напред, да дадат възможност за развитие. За разлика от Европейския съюз обаче в България думата компромис по-скоро се приема в негативен аспект. И на мен много ми се иска в бъдеще правенето на компромис в България, да означава постигане на съгласие. Включително като за начало да се постигне съгласие за редовно правителство на България. Така че, аз приемам думата компромис в този смисъл и считам, че компромисите, които се правят водят до положителни резултати. Разбира се, тук се абстрахирам от компромиса на всяка цена.

Когато компромисът е в името на хората -  да, той е приемлив.

Да, когато компромисът е в името на хората, в името на политики, които да подпомагат развитието, които да дават възможности за хората и за бизнеса. Когато компромисът е в името на това България да има стратегия за развитието и бъдещето на земеделието. Тогава е важно да имаме постигнат компромис, да имаме постигнат консенсус. Считам, че българските политики имаме какво да допринесем и да положим усилия по отношение на постигането на компромис.

Купуването и продаването на гласове е престъпление!