В периода 1 януари 2024 г. - 31 декември 2024 г. експерти от РУО – Кюстендил и представители на институции са извършили 809 физически посещения на адреси във връзка с обхващането, включването и предотвратяване на отпадането от образователната система на деца и ученици в задължителна предучилищна и училищна възраст.
Открити на адресите са 434 деца и ученици, а неоткрити – 375. Десет деца са записани за първи път в образователна институция след извършен обход, а 8 деца са записани повторно в образователна институция след извършен обход. Това отчетоха от РУО - Кюстендил по време на заседание на Областния координационен център. Заседанието бе свикано от зам. областния управител Георги Джоглев, за да се отчете напредъкът по Механизма за съвместна работа на институциите по обхващане, включване и предотвратяване на отпадането от образователната система на деца и ученици.
Зам. областният управител отчете, че са реализирани съвместни дейности с Областна дирекция на МВР – Кюстендил във връзка с установяване на местопребиваването на 46 деца и ученици. “Осъществен е регулярен обмен на информация и координация между всички заинтересовани институции”, обърна внимание Джоглев.
Началникът на РУО - Кюстендил Мая Стойчева - Николова обясни, че в изпълнение на Модул 1 „Подпомагане на дейността на екипите за обхват“ от Национална програма „Заедно за всяко дете“ са проведени две междуинституционални срещи с участието на 128 представители на екипите за обхват. На срещите от шест училища и две детски градини са споделени проблеми и добри практики в дейността им, включително и в работата с родителите, по обхвата и включването на децата и учениците в задължителна предучилищна и училищна възраст в образователната система, както и осигуряването на равен достъп до образование на всички деца и ученици. Акцентът в представените практики е поставен върху сътрудничеството и партньорството с родителите, с образователни и други институции.
От РУО - Кюстендил отчетоха още, че са проведени 7 организационни срещи за подобряване на сътрудничеството и взаимодействието с представителите на екипите за обхват по общини. “За приобщаване на родители от уязвими групи, включително роми, към училищния живот и мотивирането им за образованието на техните деца, съща са осъществени дейности. Проведена е кръгла маса на тема: „Представяне на добри практики, реализирани от образователните институции за приобщаване на родителите, включително от уязвими групи, към живота в детската градина/училището“ с участие на 47 педагогически специалисти от 13 детски градини и 16 училища от област Кюстендил.
В рамките на инициативата „Седмица на моето училище“ дейности за приобщаване на родителите и на местните общности към училищния живот и към образоваността като ценност и цел са реализирани в училища на територията на област Кюстендил и представени от 14 училища на регионална кръгла маса и с участието на родители. В изпълнение на НП „Хубаво е в детската градина“ 2023 в 7 детски градини са осъществени дейности с децата и семействата в и извън детската градина”, отчетоха експертите от РУО.
Контрол по присъствието на децата/учениците в учебни часове и дейността на учителите относно водене на задължителната училищна документация, отразяваща отсъствията на децата/учениците, и контрол на дейността на директорите на училища по отношение присъствието на учениците в учебни часове е осъществен в 17 училища.
В рамките на Проект „Успех за теб“ в 20 училища се изпълняват дейности като интензивна работа с родители на ниво училище за формиране на положителни нагласи към образованието и за пълноценното им участие в образователния процес.
По проект „Силен старт“ на децата от детските градини и в групите за предучилищно образование в училищата се предоставят дейности, подпомагащи достъпа и трайното приобщаване на деца в предучилищното образование с цел намаляване на броя на отпаднали от образователната система. Още на ниво градина или ясла децата се включват в допълнителни обучения, занимания по интереси, спортни занимания, дейности, свързани с опазване на природата и др.