8 години затвор за счетоводителка от Димитровград, присвоила милиони, постанови днес Хасковският окръжен съд. 47-годишната Мариана Генева е призната за виновна, че в качеството си на длъжностно лице присвоила от три фирми в продължение на 6 години пари в особено големи размери - близо 1 800 000 лв. Собственици и управители на трите ощетени фирми са двама братя и баща им. Според адвоката им Николай Колев случаят е своеобразен рекорд в 50-годишната му съдебна практика- сам човек да присвои средства в такъв размер. 


За извършените престъпления и наложените за всяко от тях наказания съдът определи и наложи едно общо наказание- „лишаване от свобода“ за срок от 8 години, което да изтърпи при първоначален „строг” режим, към което се присъединяват наказанията „лишаване от правото да заема държавна или обществена дейност, свързана с ръководство, контрол и стопанисване на публично имущество“ за срок от 10 години, както и „лишаване от правото да упражнява професия или дейност, свързана с пазене, управление, контрол и отчитане на чуждо имущество“ за срок от 10 години.


Подсъдимата е осъдена да заплати присвоените от нея суми на ощетените юридически лица.


Тя е призната за авиновна, че в периода от 25.06.2014 г. до 11.06.2020 г. в Димитровград, при условията на продължавано престъпление, в качеството си на длъжностно лице – счетоводител на фирми от града, присвоила чужди пари в особено големи размери – сумата от 1 639 050.18 лева, от които 1 623 331.67 лева собственост на „Вито 22“ ООД и 15 718.51 лева, собственост на „Ставио“ ООД, поверени й да ги пази и управлява. 


В периода от 07.05.2014 г. до 23.03.2016 г. в Димитровград, също при условията на продължавано престъпление, противозаконно присвоила и чужди движими вещи – парична сума в размер на 800 лева, собственост на „Ставио 07“ ЕООД. В периода от 29.03.2018 г. до 26.05.2020 г. в Димитровград, пак при условията на продължавано престъпление, противозаконно присвоила пак парична сума в големи размери- 45 462.29 лева, собственост също на „Ставио 07“ ЕООД.


Адвокатът на ощетените фирми Николай Колев от Димитровград коментира, че присъдата е до голяма степен снизходителна, въпреки че е постановена в законовите параметри, но обществената опасност на извършеното не е оценена подобаващо. 


„В близо 50-годишното ми наблюдение на съдебната практика сам човек да присвои средства в такъв размер не е имало и затова смятам, че е рекорд. И една съвсем проста сметка- казах я и на съда: ако човек получава 5000 лв. месечно, което е мираж за 9/10 от работещите в България, тази сума би получил за 30 години, което е  общо-взето рамката на трудоспособната му възраст. Ако получава 2500 лв. на месец, периодът се увеличава до 60 години, което пък е в рамките на човешкия живот. Затова казвам, че е до голяма степен снизходителна присъдата. Още повече, че тези пари пострадалият никога няма да ги види. Абсурд е да му се върнат! Формално е осъдена да ги върне- милион и осемстотин хиляди близо, но перспективата е ясна- нулева!“, коментира адвокат Колев.


Присъдата подлежи на обжалване и протест пред Апелативен съд – гр. Пловдив в 15- дневен срок. От правото да обжалват обаче, са лишени ощетените юридически лица, поясни адвокат Колев.


„За съжаление, другото, което е супер несправедливо в българския закон е, че когато пострадал е юридическо лице, той няма право да протестира размера на наложеното наказание. Това могат да направят само прокуратурата и осъдената. Тъй като по нашия необмислен закон юридическите лица не се таксуват, като пострадали, а като ощетени и не могат да бъдат частни обвинители. И това не позволява да обжалваме,“ посочи той. 


Така на практика присвоявалата в продължение на 6 години пари от три димитровградски фирми счетоводителка е осъдена на 8 години затвор, както и да върне сумите, на което обаче, ощетените не смеят да се надяват, че някога ще се случи.