Динозаври, които се движат, мигат, дишат и ръмжат са най-новите попълнения на Природонаучния музей в Пловдив. Колекцията от аниматроник модели на музея вече е попълнена с 7-метров тиранозавър Рекс, трицератопс, 4-метров птеродактил и стегозавър.

Зала "Динозаври" е една от най-посещаваните в музея. Чрез мултимедийни стени и три таблета се дава възможност за създаване на перспектива в дълбочина. Така посетителите не се чувстват притиснати от скалите, имат и пряк достъп до видео изображенията чрез киоск системата, чрез която с натискане на бутона, всеки може да извика тиранозавъра, който идва близко и издава силен рев. Чрез системата може да се прочете и по-подробна информация за самите видове динозаври – кога са живели, големина, с какво са се хранили и други, разказа директорът на музея Огнян Тодоров

Подготвена е нова витрина, която свързва залата с научната експозиция и на която са изложени 10 вида зъби на динозаври (фосили), вкл. на Тиранозавър Рекс, доставен от Англия , 2 вида яйца и цял скелет на Птерозавър от Индонезия. Всички нови експонати са без аналог в България и на Балканите.

Очаква се съвсем скоро Природонаучният музей да стане и първият „зелен музей“ в Пловдив, който ще има собствена фотоволтаична инсталация.

Предстоят и много нови подобрения с реализирането на проекта по Норвежката програма, който се изпълнява в момента и приключва през февруари 2024 г. на стойност близо 800 хиляди лева, каза по време на откриването на обновената зала "Динозаври" зам.-кметът по култура и археология Пламен Панов.

Средствата, необходими за ремонт на новата сграда на Етнографския музей в Пловдив, ще бъдат включени в бюджета тази година и възлизат на 350 хил. лева, а по проекта ще бъде закупено ново оборудване.

Започва и ремонт на къща „Павлити“ в Стария град, като средствата за него са от приходите от дейност на ОИ „Старинен Пловдив“. Пловдивските културни институции имат свободата да влагат приходите си в нови експозиции и това също е добър пример за цялата страна.