Експозия , посветена на гоемия български художник и преподавател – проф. Илия Петров, ще бъде представена в Бургаска художествена галерия „Петко Задгорски“. Тя ще се проведе на 7 февруари. В изложбата са включени над 50 произведения на майстора на портрета.

Експозицията е част от музейната програма на Националната художествена академия.  Куратори са д-р Милена Балчева и Иво Райков.

Изследователският екип, работещ по проекта, се фокусира над един от най-интересните твочески периоди на Илия Петров. Той е свързан с Художествената академия и първите години след дипломирането на твореца. Това време е познато с първите професионални опити в света на изкуството и формирането на ярката индивидуалност на автора, внушителна, както в живопистта, така и в рисунката.

Годините на художника в Академията оставят най-голям отпечатък в неговия творчески път. Осемнадесетгодишният Илия порекрачва прага на Държавната художествена академия  в далечната 1921 г. От тогава всеки важен миг от живота на художника се превръща в неизменна част от историята на Академията. Творбите му, свързани с периода, прекаран в Мюнхен и влиянията на немския експресионизъм,  намират свое естествено място в изложбата. Те напомнят за носталгичната тъга по родното и вглеждането в света на другия.

Конкурсът за преподавател по живопис в Академията през 1940 г. е важен момент в житейския път на Илия Петров. Той печели в оспорвана битка с редица бележити майстори на четката. В началото на 30-те години на миналия век, темите в творчеството на автора стват все по-социално ангажирани, само че в различна неокласическа естетика. В идните години той ще се насочва  по-често към портрета, пейзажа и фигуралната композиция. Произведенията му от 20-те години ще останат задълго пазени в папките и самотните ъгли на ателието, очаквайки своето повторно откриване.

В изложбата  могат да се разгледат над 50 творби от Музейната сбирка на Националната художествена академия, Националната галерия, Художествена галерия „Елена Карамихайлова“ – Шумен, Дарение „Колекция Светлин Русев“ – Плевен, Исторически музей – Панагюрище, Галерия „Финес“ и частни колекции.

В експозиционното пространство се  намират и любопитни документи от Държавна агенция „Архиви“, Архива на Съюза на българските художници и Архивния фонд на Националната художествена академия. Могат да се разгледат също и специално подбрани книжни издания, илюстрирани от художника през 20-те години на ХХ век, които са част от фонда на Национална библиотека „Св. св. Кирил и Методий“.

Организирана е и отворена лекция на куратора на изложбата Иво Райков. Тя е озаглавена „Илия Петров– Отвъд родното, отвъд другия“ и ще се състои на 27 февруари, в 18.00 часа, в Бургаска художествена галерия „Петко Задгорски“.

Лекцията е фокусирана върху творчеството на Илия Петров и интересът му към българския архетип – търсен, почувстван, претворен в синтезирани образи.