400 учители по физическо възпитание, по двама от всичките 200 училища в София, ще бъдат обучени да разпознават основните белези на гръбначните изкривявания при учениците.

Снимка: Мариана Корчакова, Дарик радио

Целта е, ако забележат проблем, те своевременно да обръщат внимание на родителите, които пък да предприемат необходимото лечение. Кампанията се организира от СОС съвместно със сдружението на Шрот терапевтите в България.

Водещ неврохирург от болница „Сърце и Мозък", Плевен представи страната на Международен конгрес по гръбначна хирургия

Шрот е немска методика, разработена от Катерина Шрот, която се налага като една от най-успешните за консервативно лечение на гръбначните изкривявания. Те се проявяват най-често при децата от началните класове.  

Между 1 и 3% от тях заболяват, но ако се прибавят и тези с неправилна стойка, броят на нуждаещите се от помощ значително нараства. Обученията на учителите по физкултура започват през другата седмица и ще продължат три месеца.

Защо недостигът на лекарства в Европа може да се задълбочи?

За гръбначните изкривявания, наречени още сколиоза, няма превенция, не е ясно и какво ги провокира, обясни Петър Петров от сдружението на Шрот терапевтите. Важно е обаче да бъдат открити навреме, а те се установяват с един обикновен тест.

Единствената профилактика е ранното диагностициране на сколиозата и адекватните мерки, взети след това, в противен случай положението се усложнява, каза още той и даде следния пример.

Инфарктите сред младите хора зачестяват

При Шрот терапията се използват собствените сили на тялото като се активират мускулите по специфичен начин със специални упражнения. Тя обаче все още не се покрива от Здравната каса у нас. Според Петър Петров това трябва да се промени както е в други европейски държави.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни във Фейсбук, TikTok и Инстаграм