Врачанският музей подреди изложба с близо  40 архивни снимки, които показват мащаба на наводнението, когато с.Згрориград, кв. Кемера  и част от Враца са залети с 450 хиляди кубически метра вода и отпадъчни продукти от мина Плакалница във Врачанския Балкан.

1 май -1966 г. Било е около 11,20 ч. когато  се скъсва стената на  хвостохранилището на бившата мина „Плакалница“, намираща се над село Згориград.

След празничната манифестация врачани се готвят да седнат на празничната трапеза. Един прекрасен и слънчев майски ден.

Селото и града са заляти с 450 хил. куб. метра мръсна вода и токсични отадъци – продукти  от обработката за извличането на олово и цинк.

Изложбата представи Велик Клюнков, уредник в отдел „Най-нова история“ в музея, който каза, че по официални данни загиналите са над 100 души.

Чуйте повече за събитията в прикачения звуков файл:

Но това е поради причината, че местната власт се е опитала да скрие мащаба на бедствието. Говори с , че дори Тодор Живков е прелетял с хеликоптер над района на 2 май 1966 г., за да се увери в трагичните мащаби на наводнението.

По неофициални данни са загинали над 500 души и то през първите дни след трагедията. Ранените са над 2000 души, много от тях умират в последствие заради отравянето от тежките метали, които носи калта.

Според данни на историците в последните години се казва, че хвостохранилището е въведено в употреба  през 1960 г. и то за временно ползване, но в последствие остава за постоянно.

През 1965 г. , точно една година  преди злощастния ден 1 май ,  на място пристига руският проф.  Павел Евдокиев, за да  да изследва стената.

В доклада си той предупреждава, че ако се прекалява  с количеството изхвърлени материали, по стената вече има пукнатини, Заключението му е, че до една година тя ще се скъса, тъй като в района има и обилни дъждове“,

Снимките в изложбата са събрани  със съдействието на Сдружение „Модерна Враца“, под егидата на кмета Калин Каменов.

Използвани са от краеведа Веско Лазаров и са репродуцирани от фотографа Васко Врачовски.

Фотографиите отразяват и пресъздават събитията, случили се в дните между 1 и 5 май 1966 г. и показват последствията от тази трагедия. По думите на Клюнков, много малко снимки са оцелели, тъй като властта се е опитала да прикрие случилото се.Под претекст, че се помага на бедстващите, е извършвано претърсване на домовете и унищожаване на фотоси, обясни Клюнков.

Изложбата ще може да се види до 12 май.

40 фотографии във Врачанския музей припомнят за трагичното наводнение от 1 май 1966 г.
40 фотографии във Врачанския музей припомнят за трагичното наводнение от 1 май 1966 г.

Днес обл.управител на Враца Николай Николов и депутата Момчил Харизанов поднесоха цветя на паметник в село Згориград, който напомня на врачани за трагедията. Нардният представител Момчил Харизанов каза, че е "Черна  равносметката от бедствието, сполетяло Враца. И до днес, край скалите на Вратцата лежи неподвижен огромен каменен къс – мълчалив и тежък спомен за тази непрежалима трагедия".

40 фотографии във Врачанския музей припомнят за трагичното наводнение от 1 май 1966 г.

Черната равносметка след трагичното събитие е 156 разрушени къщи, стотици обезобразени до неузнаваемост трупове /между тях 4 деца/, 2000 ранени, над 310 семейства,  останали без дом и над 1000 къщи с отнесени от водната стихия покриви.

40 фотографии във Врачанския музей припомнят за трагичното наводнение от 1 май 1966 г.
40 фотографии във Врачанския музей припомнят за трагичното наводнение от 1 май 1966 г.