361 пътнотранспортни произшествия на територията на областта са настъпили за 2024 г. Загинали са 8 души, ранените са 148. На АМ “Струма” и главен път Е79 в частта от област Кюстендил са настъпили 101 пътнотранспортни произшествия, загиналите са 4-ма, ранените са 22-ма. Тези данни за изминалата 2024 г. предоставиха от КАТ - Кюстендил по време на заседание на Областната комисия за безопасност на движението по пътищата.

Докладвано бе, че пътнотранспортните произшествия с деца са били 30, а с възрастни над 65-годишна възраст са били 76. От КАТ отчетоха, че основните причини за пътнотранспортните произшествия за изминалата година са: несъобразена скорост, внезапна промяна в посоката на движение, отнемане на предимство, неспазване на дистанция и навлизане в насрещното движение. Няма участъци с концентрация на ПТП. Иначе за годината са направени 35 219 клипа за превишена скорост с мобилни и стационарни камери. 205 специализирани операции са проведени и 151 беседи в училища и детски градини. “Редовно се провеждат беседи в цялата област, за да разясняваме на децата как да спазват правилата за движението”, обясниха от КАТ.

В заседанието онлайн се включи и представител на Държавната агенция за безопасност на движението по пътищата. От ДАБДП бяха категорични, че пътната безопасност не е само ангажимент на МВР, а на всички институции. Областният управител също обърна внимание, че единодействието от институционална гледна точка ще доведе до по-добри резултати по темата пътна безопасност. “Тя е съвкупност от дейността на определен брой отговорни институции и трябва да се работи координирано и съвместно”, заяви инж. Пандурски.

Областният препоръча да се направят специализирани полицейски операции в началото на пролетта във връзка с движението на тротинетките. От КАТ обясниха, че има нулева толерантност за нарушителите с тротинетки и им се съставят актове. 118 са написаните актове за миналата година. Инж. Пандурски предложи да се направят законови промени, за да бъдат регистрирани тротинетките и да има определен контрол.

Зам. областният управител Георги Джоглев също взе отношение по темата и обърна внимание на състоянието на тунела в Дупница. От Областно пътно управление казаха, че обществената поръчка е била прекратена, а сега предстои да се възложи нова. А към представителите на общинските администрации Джоглев препоръча да провеждат повече превантивни кампании по места във връзка с пътната безопасност.

Отново на дневен ред институциите поставиха проблема с безстопанствените животни по пътищата. Областният управител обърна внимание, че това е проблем за цялата област, не само за община Кюстендил. Взети са вече мерки и работи Междуведомствена комисия, която ще прави ежеседмично проверки и ще налага санкции. Още днес Комисията е започнала проверки, които се извършват на територията на община Дупница.

От КАТ и останалите институции призоваха гражданите, когато видят животни на пътно платно или в близост до него, веднага да сигнализират на тел. 112.

По темата за безстопанствените животни, пътната безопасност и мерките, които се предприемат, инж. Пандурски обясни още, че през вчерашния ден ОА е била домакин на среща между инж. Стоян Николов - член на АПИ и кмета на Кюстендил инж. Огнян Атанасов. “Ще бъде поставена предпазна мрежа на пътя Кюстендил - София, в района на село Ябълково, където стана трагичният инцидент. Ще започне и подмяна на осветителната тела в участъка. Нашето предложение бе да се започне работа час по-скоро. Мога да ви уверя, че има съответните договорености между АПИ и община Кюстендил”, каза областният управител.