Пловдивският апелативен съд отбелязва 25 години от възстановяване на дейността си. За успехите, докъде стигна електронизацията на съдебната система и за желаните промени - в ефира на Дарик радио говори председателят на съда Магдалина Иванова.

Г-жо Иванова, Пловдивският апелативен съд, който Вие ръководите втори мандат,  функционира от 25 години и е най-висшата съдебна инстанция в Пловдив. Какви са най-големите Ви успехи до сега? С какво се гордеете?

Пловдивският апелативен съд започва своята работа през 1998 г. Негов първи председател е господин Здравко Киров, който ръководи съда до 2004 г. Следващият председател на съда е госпожа Радка Петрова, а след нея ръководството поема господин Георги Чамбов. Всички те имат съществен принос за развитието на съда в различни аспекти, от попълването на състава му с необходимия брой съдии и съдебни служители, сдобиването със собствена сграда, в която са настанени и останалите две съдилища в Съдебна палата – Пловдив - Окръжен съд и Районен съд - Пловдив, за организацията на правораздавателната дейност, за изграждането и издигането на авторитета на тази най -  висша съдебна инстанция в гр. Пловдив. В своята работа като административен ръководител съм се водила от стремежа да запазя постигнатото от предишните му председатели и да продължа да подобрявам организацията на работа, управлението и авторитета на съда от необходимите условия за прозрачност, оправдаване очакването

Какво се промени от началото на първия Ви мандат до сега?

Една от основните промени от 2014 г., когато встъпих в първия си мандат като председател на Апелативен съд – Пловдив, до сега е сериозното обновяване на съдийския състав. Съдът има 29 съдийски щата, като в този период по различни причини напуснаха общо 15 съдии. По - голямата част от тях поради достигане на предвидената в  ЗСВ възраст за освобождаване от длъжност, а един – поради преминаване на работа в друг орган на съдебната власт. За съжаление с двама колеги се разделихме преждевременно, поради смъртта им. На част от освободените щатове, след успешно класиране на обявените конкурси, встъпиха нови колеги. Друга част продължава да е незаета, тъй като конкурсите не са приключили.



Друга съществена промяна в този период е внедряването нова деловодна програма – ЕИСС през м. август 2020 г. Работата с нея беше спряна за няколко месеца, като от м. април 2021 година новопостъпилите дела от всички видове в Апелативен съд – Пловдив се регистрират, разпределят и обработват в тази програма. Започна и функционирането на Единния портал за електронно правосъдие, който предоставя възможност да бъдат прегледани електронните копия на съдебните дела, включително и да бъдат копирани различни документи, съдържащи се в него.

През 2022 година бяха закрити специализираните съдилища и прокуратури, което доведе до постъпления на дела, подсъдни на тези съдилища преди закриването им.

През 2015 г., след законодателна промяна беше променена и подсъдността на част от наказателните дела за възобновяване, които дотогава се разглеждаха от ВКС, а след нея – те се разглеждат от апелативните съдилища.

До къде стигна електронизацията на съдебната система?

Както посочих, една от съществените промени през изминалите години е въвеждането на Единната информационна система на съдилищата. Стартът й през 2020 г. не беше особено сполучлив, тъй като след започнахме да работим с нея бяха открити много пропуски и недостатъци, които вместо да облекчават, доведоха до сериозни затруднения в работата както на съдиите, така и на съдебните служители в съдилищата от всички нива – районно, окръжно, апелативно и върховно. За тяхното отстраняване, бе създадена Работна група, в която бяха включени съдии и съдебни служители от общите съдилища на всички нива, както и членове на Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет. Тази работна група продължава да съществува и до момента, като основната й задача е, след анализиране и обобщаване на подадените сигнали и препоръки от съдилищата, да ги изпраща на разработчика на ЕИСС – Информационно обслужване и съвместно да се намира най-доброто решение на проблемите.

Какво бихте искали да се промени? Защо?

Като  административен ръководител и с оглед натрупания с годините опит, намирам за много сериозен проблем кадровата обезпеченост на съдилищата. Проблемът се поражда от незаетите с години свободни съдийски щатове, което изправя съдилищата пред кадрови колапс. Той е в резултат на проведените с години централизирани конкурси. За осигуряване на условия за нормално протичане на правораздавателния процес се използва института на командироването на магистрати на незаети съдийски места, което от своя страна поражда напрежение между отделните нива на съдилищата. Виждането ми е, че трябва да има законодателна промяна, която наред с други изменения да включва децентрализация на конкурсите и тяхното ежегодно провеждане.

Как работите за издигане на авторитета на съда и за повишаване на правната култура на гражданите?

Повишаването на знанията, на правната грамотност и култура на обществото, в това число на ученици от различни възрастови групи и студенти, е част от дългосрочен двустранен процес на взаимодействие. Запознаването с работата на магистратите води до прозрачност и по-голямо разбиране за дейността на съдебната власт, като гарант и защитник на интересите и гражданските права, като по този начин се повишава доверието към българския съд.

В тази връзка Апелативен съд – Пловдив вече осма година продължава да развива инициативата  „Час на класа – Съдът отблизо“, стартирала през 2015 година, с ученици от различни възрастови групи и училища, в това число и такива извън гр. Пловдив.

От години организираме със студенти от Юридическия факултет на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ възстановки на съдебни процеси, участие в Деня на отворените врати, оказваме им съдействие при провеждане на състезания, предоставяне на зали за студентски инициативи, осъществяване на онлайн лекции от действащи съдии и други.

Продължаваме да организираме и различни съвместни мероприятия ученици от Националната търговска гимназия – Пловдив и Средно училище „Пейо Крачолов Яворов“ – гр. Чирпан, с които имаме сключени споразумения за сътрудничество.

На страницата на съда в Интернет се публикуват своевременно постановените съдебни актове и график на провежданите открити съдебни заседания. Всяка седмица се публикува бюлетин за предстоящи дела за разглеждане в открити съдебни заседания от Апелативен съд – Пловдив.

С цел по-добра информираност на гражданите за работата на съда поддържаме създадената в началото на 2019 година собствена страница във Facebook, на която се публикуват съобщения за предстоящи събития, както и информация за хода на актуални дела, разглеждани от съда представляващи обществен и медиен интерес. Показателен за интереса към дейността на съда е броят на посещенията на Фейсбук страницата ни, който за миналата година е близо 30 000.

Как ще отбележите 25-тата годишнина от възстановяване дейността на Апелативен съд – Пловдив?

Проявите вече започнаха. Ученици от 11 - ти и 12 - ти клас на СУ „Свети Константин - Кирил Философ“ в Пловдив представиха в препълнената зала № 1 възстановка на наказателен процес по действителен случай в Деня на отворените врати на Апелативен съд – Пловдив. Денят на отворените врати се проведе със съдействието на Местната комисия за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни в община Пловдив, район „Южен“.

На 07.04.2023 г. в зала „Съединение“ на Регионалния исторически музей в Пловдив пред съдии и съдебни служители от пловдивските съдилища бе представен спектакълът „Тренът“, посветен на 145 години от рождението на Пейо Крачолов Яворов, един от най-талантливите и прочувствени български поети. Постановката е по мотиви на различни произведения на поета и беше изпълнена от участниците в Театралното студио при Средно училище „Пейо Крачолов Яворов“ Чирпан.

На 12.04.2023 г. се проведе Общо събрание на Апелативен съд – Пловдив за обсъждане на Годишния доклад за дейността на съда и съдилищата в нашия апелативен район през 2022 г.

Отбелязването на годишнината ще завършим с тържество тази вечер, което ще се състои в Дома на културата „Борис Христо“ в Пловдив. Поканени са над 500 гости – сред тях всички настоящи и бивши съдии и съдебни служители от Апелативен съд – Пловдив, всички окръжни и районни съдии от нашия апелативен район, както и съдии от останалите апелативни райони в страната, върховни съдии, прокурори, адвокати, членове на Висшия съдебен съвет, представители на много различни органи и институции, свързани с нашата дейност. След тържеството в Дома на културата ще бъде открита и изложба с авторски картини на колегата Елка Хаджиева – съдия в Районен съд – Девин.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.