19-и май е Световният ден за борба с хепатита. Той се отбелязва от 2006 година по инициатива на Европейската организация на пациентите с чернодробни заболявания и на Световната здравна организация за подкрепа на пациентите, носители на вируса на хепатит.

Според статистиката всеки дванадесети човек по света е носител на вируса на хепатит без да подозира за това. Причината за това е безсимптомното протичане на болестта.

Хепатит B, наричан още „тихият убиец", е заболяване на черния дроб, което протича остро и хронично. У нас най-често боледуващи от остър вирусен хепатит В са хората между 18 и 29 години. Веднъж станал хроничен, хепатит В е нелечим до края на живота.

Разпространява се предимно по кръвен път - кръвни манипулации, споделени игли при наркозависими, кръвопреливане; по полов път; при раждане от заразена майка на новородено.

Болестта убива над 1 милион души годишно.

По света има над 350 милиона хронично болни. Приблизително 70% от инфектираните с вируса на хепатит С развиват хроничен хепатит C.

Разпространява се чрез инфектирана кръв - чрез кръвни манипулации, кръвопреливане, споделяне на игли при наркозависими, стоматологични интервенции, татуиране, акупунктура, хемодиализа, в редки случаи и при полов контакт - около 1%. 

По света има повече от 170 милиона болни от хепатит.