62 проектни предложения по процедура „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд - Етап 1“, финансирана по Националния план за възстановяване и устойчивост подаде към МРРБ община Хасково, съобщават от администрацията.


Всяко проектно предложение включва по една многофамилна жилищна сграда с регистрирано сдружение на собствениците, подало пълен комплект документи за кандидатстване и сключило партньорско споразумение с Община Хасково.


Срокът за подаване на документацията в деловодството на Община Хасково, включваща заявление за участие по процедурата, обследване за енергийна ефективност и валиден сертификат за енергийни характеристики на сграда в експлоатация по реда на чл.48 от ЗЕЕ, обследване за установяване на техническите характеристики, свързани с удостоверяване на изискванията по чл.169, ал.1 и ал.3 от ЗУТ и Технически паспорт в съответствие с изискванията, определени в глава трета на Наредба №5 от 2006 г. за техническите паспорти на строежите, беше 10 Май 2023 година.


Срокът за подаване на проектните предложения в Информационната система за управление и наблюдение на средствата от ЕС в България изтече в 17:00 часа  вчера.


59 многофамилни жилищни сгради за саниране са подадени от община Димитровград към Министерство на регионалното развитие и благоустройството по Националния план за възстановяване и устойчивост, съобщават от кметството. За тези сгради са представени пълен комплект документи за кандидатстване.


Община Свиленград подаде 20 проекта за осъществяване на мерки за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради на обща стойност 12 402 644 лева. Експертите от общината съдействаха в подготовката на необходимите документи на сдруженията на собствениците, желаещи да кандидатстват по процедурата.


16 предложения за финансиране за саниране на сгради по първия етап от програмата подаде община Ивайловград. На заседание на Общинския съвет в края на февруари кметът Диана Овчарова внесе докладна с предложение общината да предостави  около 150 000лв. на сдруженията на собствениците за изготвяне на обследване за енергийна ефективност и технически паспорти на сградите при кандидатстване по процедурата. Кандидатстващите за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради са: “Осми март” 2, “Армира” 1, “Армира” 3, “Армира” 10, “Пирин” 19, “Княз Борис I” 2, “България” 44, “България” 46, “България” 67, “Пейо Яворов” 2, “Иван Вазов” 4, “Александър Стамболийски” 6, “Капитан Петко Войвода” 10, “Капитан Петко Войвода” 23, “Христо Ботев” 8, и “Гео Милев” 7. От общината в Ивайловград уточняват, че те са и последните в града, които не са санирани.


До крайния срок за кандидатстване - 31 май, в системата ИСУН са подадени 3 029 проекта на обща стойност 3 946 213 226, 60 лева. Очертава се силна конкуренция между участниците, тъй като стойността на финансовия ресурс многократно надвишава определения общ размер от 1 129 881 600 лева с ДДС. 


Предстои оценка на всички подадени проектни предложения в национален мащаб от Оценителна комисия, назначена със Заповед на Министъра на регионалното развитие и благоустройството.