Добрич ще отбележи своето освобождение от османско владичество на 27 януари т.г., от 11.00 ч., с поклонение и поднасяне на венци и цветя пред Паметника на ген.-лейтенант А. Е. Цимерман. Церемонията включва заупокойна молитва, отслужена от Георги Дочев – архиерейски наместник. По традиция в тържеството ще участва и НД „Традиция – РК „46-и пехотен Добрички полк“.

На същия ден Военно гробище музей ще отвори врати от 09.00 ч. до 16.00 ч. В мемориалния комплекс  са положени костите на 22-ма поборници за Освобождението на България. Могилата на дядо Калчо Вълков – бранителя на Шипка,  е първа в алеята – вечен дом и на Димитър Ковачев, Кузман Христов,  Петър Алексиев, Васил Контаров, Зиновий  Дерменджиев и редица други  храбри воини, сражавали се  в Руско-турската освободителна война.  

Алеята  на опълченците в мемориалния комплекс  е място за поклон от 1978-а, когато  за 100-годишнината  от  Руско-турската освободителна война  тленните останки на  поборниците са пренесени  от родните  им места.

Две фотоизложби, подготвени от Регионалния исторически музей – Добрич, са подредени в навечерието на 146-годишнината от Освобождението на града от османско робство.

Във фоайето на Областна управа може да се види фотоизложбата „За свободата българска. Руско-турската Освободителна война и военните действия в Добруджа – фотографии, картини и литографии”. В 25 табла с над 120 литографии, снимки и картини е проследен ходът на военните действия. При подбора им съзнателно са избягвани най-известните произведения на военни художници, които са се набили в съзнанието на съвременниците. Тази война предизвиква огромен обществен интерес в цяла Европа. Големите европейски вестници пращат свои кореспонденти. Особено активни са медиите в Русия, където националната кауза на поробените славянски народи на Балканите среща най-силна подкрепа. Основна част от илюстрациите, с които е проследен ходът на войната са от руското издание „Илюстрованная хроника войны”, което по време на военните действия публикува над 1000 литографии и рисунки. Ползвани са и други руски, както и западноевропейски издания. При проследяването на хода на войната е акцентирано върху действията на Долнодунавския отряд на генерал Аполон Цимерман в Добруджа.

По инициатива на ръководството на частните училища „Мария Монтесори” и гимназия „Райко Цончев” във фоайето на Международния колеж ще бъде открита изложбата „И сложиха главите си за Отечеството”. Информационните табла са подготвени от РИМ – Добрич. С тях се проследява съпротивата срещу османската власт в Добруджа през 19-и век, хайдушкото движение, участието на добруджанци в национално-освободителните борби и Ботевата чета, Българското опълчение и Руско-турската освободителна война. Изложбата ще бъде открита на 26 януари в 12:30 ч. с открит урок. В него реконструктори от РК „46-и пехотен Добрички полк ще представят пред учениците от двете добрички училища униформи, въоръжение и снаряжение от Руско-турската война 1877-78 г.

На 27 януари, когато отбелязваме 146-годишнината от Освобождението на Добрич РК „46-и пехотен Добрички полк” ще застанат в почетен караул пред паметника на ген. Аполон Ернестович Цимерман по време на организираното от Община град Добрич общоградско поклонение. Облечени в казашки и опълченски униформи възстановчиците ще почетат с военен ритуал алеята на опълченците във Военното грабище, костницата на загиналите за свободата на Добрич руски воини и паметника на „Черната могила” край пътя за с. Паскалево.

Община град Добрич кани обществеността на града да се включи в събитията и напомня, че през целия ден могат да се полагат цветя в знак на уважение на паметниците на Васил Левски, Христо Ботев, Захари Стоянов, Стефан Караджа, Хайдут Пею Буюклията, Иван хаджи Вълков, Ф. М. Достоевски и други паметни места, свързани със събитието.

Община град Добрич осигурява безплатен транспорт до Паметника на ген.-лейтенант А. Е. Цимерман, автобусът ще тръгне в 10.30 ч.  от площад „Стария орех“ (пред Младежки център – Добрич).