Около 14 % процента от коралите в света са изчезнали между 2009 и 2018 г. заради климатичните промени, прекомерния риболов или замърсяването, според доклад, изготвен от Глобалната мрежа за наблюдение на кораловите рифове (GCRMN), съобщават Ройтерс и Франс прес.

Състоянието на кораловите рифове в света през 2020 г. "предоставя най-точния научен преглед досега на щетите, причинени от глобалното повишаване на температурите на кораловите рифове", се посочва в прессъобщение на организацията. Докладът се основава на данни, събрани от 12 000 обекта в 73 страни.

„Изключително голям“ 400-годишен корал е открит в Големия бариерен риф

"Кораловите рифове в света са подложени на постоянен стрес от затоплянето, свързано с климатичните промени, както и от прекомерен риболов, неустойчиво развитие на крайбрежието и влошаване на качеството на водата", подчертават от GCRMN.
"Между 2009 и 2018 г. светът е загубил близо 14 процента от коралите в кораловите си рифове или почти 11 700 квадратни километра. Количеството е по-голямо, отколкото това на всички живи корали в Австралия", се казва още в изявлението.

"Въпреки че рифовете покриват по-малко от 1 процент от океанското дъно, те са дом на поне една четвърт от цялата морска флора и фауна, като същевременно осигуряват ключово местообитание и източник на протеини и лекарства. Най-малко един милиард души в света зависят от тях за прехрана или за защита от бури и ерозия", добавя организацията.

Пробиотици за корали повишават устойчивостта им и намаляват смъртността

Изследването на десет коралови региона по света показа, че "епизодите на избелване поради повишаване на температурата на морската повърхност са основният фактор за изчезването на коралите", като особено изявен е епизодът през 1998 г.
Най-тежко засегнатите райони са Южна Азия, Австралия, Тихият океан, Източна Азия, западната част на Индийския океан, Персийският залив и Оманският залив.

"Климатичните промени са най-голямата заплаха за световните рифове и всички ние трябва да дадем своя принос за ограничаване на глобалните емисии на парникови газове възможно най-бързо", настоява Пол Хардисти, главен изпълнителен директор на Австралийския институт по морски науки (AIMS), цитиран в прессъобщението.

"Много коралови рифове по света остават устойчиви и могат да се възстановят, ако условията позволяват, давайки надежда за дългосрочното здраве на кораловите рифове, ако се предприемат незабавни действия", се подчертава още в изявлението.

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук