На 30 октомври в синята читалня на библиотеката се събраха русенци – културни и обществени дейци, музиканти, журналисти, близки и познати на един колоритен творец и човек, който на днешната дата – 31 октомври, щеше да закръгли 100 години. Никола Боздуганов. Паметната вечер в негова чест беше организирана по инициатива на Крум Гергицов и Живодар Душков. Те бяха и модератори на събитието, протекло както му отива на Никола Боздуганов – с музика, филм, поезия и спомени за жизнения му, професионален и творчески път, за обществената му позиция, морал и безкрайна любов и отдаденост на родния град и неговия културен облик. Толя Чорбаджиева представи подготвената от специалистите в Държавен архив – Русе презентация за документи, писма и снимки на Боздуганов, съхранявани в архива. Валерия Йорданова – библиограф-експерт, разказа за колекцията ценни стари книги и лично творчество, подарена от близките на автора на русенската библиотека след неговата кончина през 2006 г. (част от тях бяха подредени в изложба). Актрисата Надя Банчева чете стихове. Прозвуча и песента „Нула часа – понеделник“ по текст на Никола Боздуганов, музика Вили Казасян, в изпълнение на Борис Годжунов. Присъстващите видяха и част от филма-интервю за БНТ на Александър Недков. Споделиха се рецензии и спомени от Йордан Палежев, Йордан Йорданов, Аделаида Якимова и др. Така пълноцветно и подобаващо за него беше отбелязана годишнината на русенския поет, драматург, критик, мемоарист и русефил. В пространството витаеше благоговението на Никола Боздуганов към Русе (финални редове от мемоарите му „Паметни върхове в изкуството. Русе 1950-1980“): „В тоя град за първи път разбрах какво е театър, опера, симфоничен концерт; тук публикувах първите си стихове, очерци, рецензии. Тук получавах уроците по култура, духовност, приятелство, морал, толерантност, индивидуалност... Моят град ме увери, че в него е трябвало да се родя, че в него е вградена съдбата ми. Че не ТОЙ е мой, а аз – НЕГОВ“.

Логично в края на събитието инициаторите Живодар Душков и Крум Гергицов стартираха подписка за поставяне на паметна плоча на ул. „Александровска“ 62, напомняща, че тук е роден на 31 октомври 1924 г. и е живял до смъртта си 22 октомври 2006 г. Защото Русе трябва да пази паметта за своите изтъкнати синове.

Подписката беше уважена от всички присъстващи на паметната вечер. Желаещите да се включат могат да я намерят в Регионална библиотека „Любен Каравелов“.