Колко струваше изборът на председател на Народното събрание, което продължи 25 дни? 1 850 000 лева са дадени за заплати на депутатите за този период, показва справка на Дарик по Закона за достъп до обществена информация.
Това обхваща периода от 11 ноември, когато народните представители положиха клетва, до 6 декември, когато Наталия Киселова събра необходимото мнозинство, за да стане председател на 51-я парламент. За това време депутатите проведоха 11 заседания, които по същество бяха продължение на първото заседание. А единствената точка в дневния ред бе именно изборът на председател.
Почти 1 месец депутатите си избираха председател. Процесът започна на 11 ноември след като новите народни представители положиха клетва и приключи на 6 декември с избора на кандидата на БСП-Обединена левица Наталия Киселова.
За това време депутатите се събраха в Народното събрание общо 11 пъти, а единствената точка в дневния им ред бе изборът на председател. И макар в рамките на този месец парламентът да не успя да заработи ефективно, да не взе нито едно решение, да не обсъди и приеме нито един закон или да изслуша представител на изпълнителната власт, депутатите все пак са получили своите дължими по закон възнаграждения.
А именно - основно месечно възнаграждения равно на три средномесечни заплати на наетите в обществения сектор. Отделно депутатите получават допълнителни месечни възнаграждения за трудов или осигурителен стаж и професионален опит. Така общата сума на изплатените брутни възнаграждения на 240-те народни представители за периода от 11-ти до 30-ти ноември е в размер на 1 388 083.77 лева, съобщиха за Дарик от администрацията на Народното събрание.
На тази база става ясно, че за периода от 1 до 6 декември депутатите ще получат още над 460 хиляди лева. Или общо за 11-те заседания, в които партиите водиха единствено преговори в опит да посочат пръв сред равни, държавата ще плати около 1 800 000 лева.
За този един месец на депутатите не са изплащани средства за пътувания в изборните им райони, но тези без жилище в София са били настанени безвъзмездно в такова от жилищния фонд на Народното събрание. За времето от 11 до 30 ноември не са изплащани и допълнителни разходи за сътрудници, консултации, експертизи, помещения и други странични дейности, които са част от парламентарния живот на депутатите.
Още по темата
- Президентът: Ще разберем дали мнозинство и опозиция ще се заемат с проблемите или със своите интимни отношения
- Президентът призова кабинета да е независим от политически и олигархични кръгове
- ПП-ДБ за състава на проектокабинета: „Меко казано скандален”
- Росен Желязков върна изпълнен мандата за съставяне на кабинет