1 806 са регистрираните безработни в община Кюстендил към края на декември 2023 г., а равнището на безработица е 9.6 %, информират от Бюро по труда Кюстендил.

Дирекция „Бюро по труда“ – Кюстендил обслужва общините Кюстендил, Невестино и Трекляно. Броя на регистрираните безработни лица към края на месец декември 2023 г. по общини, е както следва:

Община Невестино – 37 регистрирани безработни лица, с равнище на безработица –8.6 %;

Община Трекляно – 5 регистрирани безработни лица, с равнище на безработица –4.1%.

За ДБТ Кюстендил общият брой регистрирани безработни  намалява с 35 души, спрямо предходния месец ноември 2023 г. Спрямо аналогичния период на 2022 г. броя на регистрираните безработни  в ДБТ Кюстендил се увеличава с 88 лица.

Причината за увеличението на броя на регистрираните безработни е приключване на заетостта по някои от програмите за заетост и активиране на дейностите по активиране на неактивни лица, които да бъдат регистрирани в бюрото по труда, с цел включване в подходящи обучения и устройване в заетост.

Равнището на регистрираната безработица през месец декември 2023 г. е изчислена като дял на регистрираните в бюрата по труда безработни лица към икономически активните лица, установени при Преброяване 2021 г.

Структурата на регистрираните безработни лица по образование през месец декември 2023 г., е следната:

С висше образование 170 лица, или 9.20 % от общия брой;

Със средно образование са регистрирани 611 лица, или 33.06 % от общо регистрираните;

С основно образование са регистрирани 352 лица, или 19.05 % от общия брой регистрирани;

С начално образование са регистрирани 715 безработни лица, или 38.69 % от общия брой.  

През 2023 г. по различните програми и мерки за заетост съгласно Националния план за действие по заетостта и проекти по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ 2014-2020 г. и проекти по Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021-2027 г. са устроени в заетост общо 157 безработни лица.

От 21 декември  Агенция по заетостта стартира прием на заявления за обучение с ваучери за придобиване на дигитални умения по ключова компетентност (КК) 4 „Цифрова компетентност“. Обучението ще бъде финансирано по Националния план за възстановяване и устойчивост.

В него могат да се включат безработни и заети лица, като фокусът ще бъде върху лицата в неравностойно положение, тези без дигитална грамотност, лица от ромски произход, лица с ниско равнище на образование, с ниски/или без дигитални умения, по-възрастни лица и други.

Допустимите форми на обучение са присъствена и дистанционна, като се предвижда изплащане на стипендии и средства за транспортни разходи единствено за безработни лица, в случай на дневна присъствена форма.

Обучението ще се извършва по учебна програма, утвърдена от Министъра на труда и социалната политика. Продължителността му ще бъде не по-малко от 55 учебни часа за базово равнище (ниво 1 и 2 съгласно DigComp[2])  и не по-малко от 45 учебни часа за средно равнище (ниво 3 и 4 съгласно DigComp). Един обучаващ се има право да получи един ваучер за обучение за придобиване на базово и един ваучер за средно ниво на цифрова компетентност, като придобиването на средно равнище на дигитални умения ще става след придобито базово равнище.

Всяко безработно или заето лице, което желае да кандидатства за получаване на ваучер за обучение по КК 4 „Цифрова компетентност“, следва да попълни електронно заявление, което е достъпно на официалната страница на Агенция по заетостта.

В заявлението за участие лицето следва да попълни всички задължителни полета, да избере предпочитаното от него обучение, предпочитания доставчик на обучение, форма на обучение, място и адрес на провеждане на обучението.

След подаване на заявлението, на посочения в него имейл адрес, кандидатстващият ще получи информация за номера, под който е регистриран в системата на Агенция по заетостта. При одобрение на кандидатурата ще бъде издаден електронен ваучер за заявеното обучение, а при неодобрение – лицето ще получи отговор с мотивите.