
Земеделските производители на плодове и зеленчуци в Кюстендилско готвят протест заради намалените с около 40 % субсидии. Национален протест пред Министерство на земеделието най- вероятно ще има на 22 март.В Кюстендил протестът ще бъде до края на седмицата, като се предвижда да бъде затворен някой главен път.
Голям проблем за производителите е и забавянията на плащанията. Освен това се очаква и новата продукция да бъде с по- високи цени, заради повишените цени на горивата и торовете.
„Проблемът през тази година са високите цени на горивата, торовете и всичко останало, както и голямата „секира“ на Министерство на земеделието спрямо абсолютно всички производители в България в сектор овощарство, зеленчукопроизводство, зърнопроизводство и животновъдство. Ставките в сравнение с миналата година за обвързана подкрепа за плодове и зеленчуци са намалени с 40 %. Като това е може би последната година в която ще бъдат субсидирана култура картофи. Загубите са страшно големи, не само при мен, но и при всички колеги в цялата държава. Има колеги, които са тотално орязани. Няма един лев превод по сметките. Как ние да започнем годината да засаждаме, да засяваме без пари и високите цени на горивата и торовете? Някой от министерството дава ли си сметка за какво става въпрос? Имам един декар оранжерия, която в последните 4 години е субсидирана веднъж и то миналата година. Тази година е намалена с 400 лв. обвързаната подкрепа за оранжерията и аз нямам един лев превод за тази оранжерия, а съм продал продукцията от нея, фактурирал съм и съм отчел приходите към НАП, на които трябва да платя данък. Тази оранжерия е позиционирана на едно място от 4 години, няма изменения като площ, няма преместване в друг имот. Никой, никакви отговори не ни дава. Парите се орязват драстично пак без отговор. Земеделците сме на ръбът, защо България и като цяло Министерство на земеделието искат да убият българските производители. Защо нас не ни пускат да продаваме в големите вериги. Веднъж ни орязват парите, втори път ни забавят парите. За нас всеки един ден е важен вече“, заяви земеделският производител Ясен Стипцарски.
„Ако нямам друг бизнес няма да мога да се справям със земеделието. В момента го субсидирам от другия бизнес. Искам да възстановя около 20 дка. сливови насаждения, но в момента с намалените ставки се чудя какво да правя. Да ги възстановявам ли или да ги отложа за други години или да се откажа. Разходите са огромни, средно на декар за картофи излиза 1000 лв. , а при намалени субсидии на 160 лв., няма как да се справим. Готови сме за ефективни стачни действия. Цената на продукцията ще се увеличи с 40- 60 процента и може да станат картофите 1,20 лв-1,50 лв.“, каза земеделски производител Крум Крумов.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
Следвайте ни и в Инстаграм