ВМРО Враца излезе със становище по повод  предложените от община Враца  и приемане на план-сметка по чл. 66, ал. 1 от Закон за местните данъци и такси (ЗМДТ) за дейностите „Управление на дейностите по отпадъците” и „Чистота” през 2024 година.

Определяне годишната стойност за услугите по събиране и транспортиране на битови отпадъци до съоръжения и инсталации за тяхното третиране и третирането им в съоръжения и инсталации на стандартен съд, според интензивността на обслужване, годишният размер на ставките и основите за облагане на жилищните и нежилищните имоти с такса за битови отпадъци за 2024 година.

За гр. Враца се предлага такса битови отпадъци за жилищни имоти на физически, юридически лица и еднолични търговци, върху данъчната оценка на недвижимите имоти да се увеличи от 3 на 5 %о.

Предложеното увеличение за нежилищни имоти на физически лица върху данъчната оценка на недвижимите имоти и на юридически лица и еднолични търговци върху по-високата от данъчна оценка и отчетната стойност на имотите – 8 %о

За селата в община Враца се предлага за жилищни имоти на физически, юридически лица и еднолични търговци върху данъчната оценка на недвижимите имоти, увеличение от 3 на 7 %о, а за нежилищни имоти, юридически лица и еднолични търговци таксата става 8 %о

Същевременно, Общинска администрация предлага преминаване на различни квартали на Враца в по-горна зона. Разширява се първа зона, кварталите „Дъбника“ и „Сениче“ минават от Трета във Втора зона, а Бистрец и Кулата, от Четвърта в Трета.

Мотивите на вносителите са свързани с нуждата от подобряване на дейностите „Управление на дейностите по отпадъците” и „Чистота”, закупуването на нова техника за ОП БКС и осигуряването на повече приходи в „Местни дейности“ в общинския бюджет.

Отчитаме нуждите по подобряване на възможностите за сметосъбиране, сметоизвозване и депониране на отпадъците. Приемаме и необходимостта от нова почистваща техника, но внесеното предложение поставя много въпроси.

Има ли реална оценка на съществуващите резерви в дейността на БКС?

Поносимо за гражданите ли е такова драстично увеличение на такса смет? За града увеличението е с 66 %, а за селата таксата със 133 %.

Съпоставяйки увеличаването на данъчната тежест с промяната в зонирането на гр. Враца, това ще доведе в някои квартали до двойно увеличение на такса смет. Не поставяме ли гражданите в неравностойна ситуация спрямо тежестите които ще понесат?

Как ще се справят с увеличената такса битови отпадъци културните институции?

Увелчаването на данъчната оценка съобразно зоната ще увеличи и данъка върху недвижимия имот. Социално поносими ли са тези увеличения?

Във връзка с гореизложеното предлагаме: Цялостна оценка на дейността и възможностите на БКС. Оптимизиране на разходите и привличане на всички възможни резерви.

Недопускане на двойно увеличение на финансовите тежести, чрез изработване на схема за поетапно въвеждане на зонирането и разпределение увеличението на такса смет в рамките на 4 годишния мандат. Предлагаме такса битови отпадъци за жилищни имоти на физически, юридически лица и еднолични търговци, върху данъчната оценка на недвижимите имоти за 2024 г., както за гр. Враца, така и за селата да е 3, 5 %о.