Данни от изследване сочат, че някои от витражите на Кентърбърийската катедрала във Великобритания вероятно са сред най-древните в света, съобщи Би Би Си.

Стъклените панели, изобразяващи "Предците на Христос", са датирани отново с помощта на нова, недеструктивна техника. Според анализите някои от тях вероятно са създадени в средата на дванадесети век.

Откритието има "огромно историческо значение", каза Леони Селиджър, ръководител на консервацията на витражите в катедралата и член на изследователския екип.

"Вече не разполагаме с почти нищо, останало от артистичното наследство на тази ранна сграда с изключение на някои каменни гравюри. Досега не предполагахме, че разполагаме с оригинални витражи, но се оказва, че е така", каза тя.

"Витражите трябва да са били свидетели на убийството на архиепископа на Кентърбъри Томас Бекет (през 1170 г. - бел.ред.), на това как Хенри Втори пада на колене и моли за прошка, на лумването на пожара, обхванал катедралата през 1174 г. Те са свидетели на цялата британска история", каза Селиджър.

В Хонконг вече има първи осъден за нарушаване на закона за националната сигурност

Според изследването част от витражите може да бъдат датирани в периода 1130 г.-1160 г., поне десет години преди убийството на архиепископ Томас Бекет в катедралата от четирима рицари на крал Хенри Втори.

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук