На 19-ти ноември в парка при плевенското село Гривица се състоя възстановка на „Битката при Гривица“, която е етап от развитието на Руско-турската война – 1877-1878 г.
Битката е проведена на 7 октомври 1877 г. с цел овладяване на Гривишкия редут „Канлъ табия“ от румънските и руските войски.
Възстановката се състоя в Парк-музей „Гривица“ край Плевен, като започна с панихида в памет на загиналите за Плевен и България воини, която отслужи плевенският свещеник отец Красимир.
Кметът на Плевен д-р Валентин Христов поздрави присъстващите като подчерта, че "Историята трябва да се пази и да се знае, защото народ без минало няма бъдеще. Всяка възможност, при която можем да обогатим историческите си познания - било то чрез книга, филм или присъствие на подобно събитие, е полезна и добра“, отбеляза д-р Христов и припомни смелостта на хилядите, дали живота си за свободата на Родината.
Ръководителят на проекта Александър Иванов, който е и режисьор на събитието обясни:
„Възстановката е част от мащабния проект „Маршрут на паметта“, който в последните 4 години се финансира от ЕС и „Програмата за развитие“, както и от Община Плевен, като с възстановката се поставя финал на реализирането му“.
Около 120 са участниците в събитието, като са разпределени в три групи – турски и румънски батальон, които са основните действащи лица, българско население, както и руски войски, които изнасят победата при Третия щурм край Плевен.
Основни фигури в отделните епизоди на възстановката са румънският крал Карл, както и руските генерали.
Интересен факт е, че униформите на румънските войници са шити специално за осъществяването на тази заключителна част на проекта, като са одобрени от историци и етнографи.
Повечето от оръжията са реплики, като сред тях има и истински, които са наети от музеи.
Заедно с униформите, ботушите на войниците и цървулите на местното население също са шити специално за възстановката.
По проекта също са изработени трите центъра в лагера – щабът, където се взима решението за провеждането на битката, лазаретът, в който се извършва обгрижване от медицински сестри на ранените в сраженията, както и столова.
Участниците във възстановката са доброволци, които са част от Клуб за възстановки, както и участници в клубовете на Национално сдружение „Традиция“. Към тях са се присъединили хора с отношение към историята.
В рамките на няколко семинара, в 50 – 60 учебни часа по история, участниците са били подготвени от историци с опит в тази посока, за провеждането на възстановката, уточни Иванов.
Водещ партньор по проекта е Община Плевен, а Община Турну Мъгуреле, окръг Телеорман, е партньор от румънска страна.