За първи път край Сливен се проведе учение с участие на ЦСМП по въздух, който ще бъде предложен да стане част от оперативен план „Спаси”.
Проиграна бе ситуация, в която е подаден сигнал от граждани по ЕЕН 112 за възникнало тежко пътно произшествие на километър 268 на автомагистрала „Тракия” в посока София, с  участието на няколко автомобила, при което има тежко пострадали лица.


Съобщението е подадено по електронен път към компетентните структури за реагиране - ОД на МВР-Сливен, РДПБЗН, ЦСМП- Сливен и СЦ на АПИ. Насочени са екипи на трите спешни служби, които установяват верижна катастрофа от няколко автомобила, като два от тях са сериозно повредени. В единия от автомобилите има затиснат водач от смачканите ламарини. Използвайки специално оборудване, служителите на РД ПБЗН разрязаха  автомобила и освободиха пострадалия. Съвместно с екипа на ЦСМП изведе пострадалия водач. Медицинския екип на ЦСМП-Сливен направи бърза оценка по механизъма ABC. Предвид голямото отстояние от подходящо медицинско заведение реши, че за транспортирането му е необходимо да поискат съдействие от въздушна линейка. Отправено е искане към регионалния координационния център на ЦСМП и „България Хелимед Сървиз ЕАД. След получаване на съответното разрешение, от оперативна база Сливен изпратиха медицински хеликоптер, който кацна на мястото на произшествието. Пострадалото лице бе качено на хеликоптера и транспортирахо към медицинско заведение.

Въздушна линейка участва в тактическо учение край Сливен

Извършен бе оглед от дежурно-оперативна група на ОДМВР - Сливен. Институцията, управляваща пътя, премахна автомобилите и препятствията, след което се възстанови организацията на движението.

Директорът на ОДМВР-Сливен старши комисар Димитър Величков даде много добра оценка на тактическото учение, което се проведе на изхода на Сливен, в посока Ямбол.
"Предстои да направим анализ, да преценим кои са положителните и кои са отрицателните страни, както и да се уточни какво да запазим и какво да променим, за да бъдем по ефективни в ситуации, които изискват бърза реакция", отбеляза старши комисар Величков в края на учението.

"Това е важно, защото за първи път се наблюдава в реално време работата и координацията с екипа на ЦСМП по въздух, както и действията на другите екипи. При учението ръководството може отстрани да наблюдава ситуацията и да прецени кои са слабите страни и да ги коригира, така че в реална ситуация да не се допускат грешки, които биха били фатални", уточни директорът на ОДМВР-Сливен.

Той благодари на всички участници в учението- екипите на ОДМВР – Сливен, РДПБЗН-Сливен, ЦСМП-Сливен, ЦСМП по въздуха, Оперативна база „Сливен“ към „България Хели Мед Сървиз“ ЕАД, Дирекция „Национална система 112“ – Районен център – Бургас, ОПУ – Сливен, Община Сливен и Областна администрация.

"Екипите днес се справиха много добре, за по-малко от 45 минути, въпреки че не целяхме бързина", каза комисар Димитър Кикьов началник на отдел „Охранителна полиция” към Областната дирекция на МВР в Сливен и главен координатор на учението. Основната задача в днешното учение бе да бъде спазена процедурата, да бъдат проиграят стъпките и всяка една структура да изпълни  без притеснение задачите си, за да проверим нашата оперативна съвместимост. Това е заложено в оперативен план „Спаси”. Ще бъде предложено спешната медицинска помощ по въздух да бъде включена в оперативния план, допълни още комисар Кикьов. Той даде висока оценка на днешните действия на екипите и подчерта, че това е правилният път, за да реагираме по най-добрия начин в реална ситуация.