Възобновяването на плащанията по студентските заеми в Съединените американски щати след мораториума от близо три години, е на път да удари икономиката зад Океана. Американските студенти са така задлъжнели, както никога досега. А общият обем на кредитите им достигат колосалните 1,6 трилиона долара. Макроикономическото въздействие от възобновяването на плащанията по заемите постави на фокус в ефира на Дарик Югоизток ректорът на Бургаския свободен университет проф. д-р Милен Балтов.

Става въпрос, поясни той, за стабилна група от 43 милиона души, взели заеми за финансиране на висшето си образование, чието изплащане беше поставено на пауза от администрацията на Тръмп, а впоследствие и на Байдън.

Какво се случва от 1 октомври, когато в САЩ академичната година вече е започнала, какъв ще е ефектът от възобновените плащания и ще се окаже ли свалянето на мораториума удар върху потреблението и спестяванията на потребителите, техните семейства, които съставляват  в крайна сметка съставляват почти половината от американското общество.

„Независимо, че още не е изтекъл периода, през предходния месец са започнали масови вноски. Така че през август и септември размерът им вече е достигнал между  три и половина и четири милиарда долара“, каза проф. Балтов. Но предупреди: Почакайте – от октомври трябва да започнат вноски за по 17 милиарда долара на месец. Става въпрос за една колосална сума. Изчислението на годишна база е равносилно на един процент от потреблението на домакинствата в САЩ. Факт е, че това може и да са спестявания, може и да не се доходите за месеца. Но макар и част от тях да са под формата на спестявания, все пак е пресметнато, че това ще се отрази с 0,7 процента от прираста на брутния вътрешен продукт. И при условие, че той за последните тримесечия той е от порядъка на до 2 процента, всичко това означава, че нарастването на брутния вътрешен продукт ще се раздели на две и ще стане двойно по-малко, само от този еднократен ефект с началото на погасяването на студентските кредити“, поясни проф. Балтов. По думите му, ако този процес беше протекъл плавно и погасяването е извършвано регулярно през предходните години, нямаше да има този тревожен, даже леко страшен ефект. А той ще е моментален и ще се усети много сериозно през тази настояща година, посочи ректорът на Бургаския свободен университет.

С каква сила ще е насрещният вятър върху потребителите на студентските кредити в САЩ след падането на мораториума, какво ще е влиянието върху системата за финансиране зад Океана, какви са привилегиите в България и какви са плюсовете за родитли-студенти у нас, чуйте проф. Милен Балтов в „Икономистът говори“ по Дарик Югоизток: