
С празнична литургия за Рождество Христово днес, 26 декември бе отбелязан храмовият празник на българската църква "Свети Стефан", наричана Желязната църква, на брега на Златния рог в Истанбул.
Храмът, който е най-ценният паметник на българското духовно и културно-историческо наследство в Турция, през тази година навърши 123 години.
След продължително прекъсване на богослуженията в Истанбул заради КОВИД-19, Желязната църква отново отвори врати за провеждане на християнските ритуали.
Светата литургия се ръководеше от митрополит Емануил, който е бил упълномощен от Вселенския патриарх Вартоломей Първи, който е с позитивен тест на коронавирус, да изнесе празничната служба в Желязната църква. Част от литургията изнесе свещеникът на българските църкви в Истанбул Харалампи Ничев,а също група български и гръцки свещеници.
Старозагорският митрополит Киприан участва в празника като представител на Светия синод на Българската православна църква и на Негово Светейшество българският патриарх Неофит по покана на Фондацията на българските църкви с председател Васил Лиязе.
Подчертавайки,че светата литургия е била изключително въздействаща, митрополит Киприан заяви специално за БТА: "Богослуженията са благодатни, когато има единство във вярата, единство в любовта, истината и надеждата и именно тогава православната църква може да бъде силна и винаги ще бъде силна".
В празничната литургия участваха българите в Истанбул, генералният консул на България Васил Вълчев, архитектката Фикрие Булунмаз, по чийто проект бе реставрирана Желязната църква преди 3 години, гости от България и от Истанбул.
Прочетено бе поздравително послание от президента на Република България Румен Радев до сънародниците от общността на българите в Истанбул.
"Храмът "Свети Стефан" е не само място за черкуване. Той е и светъл символ на нашата история и свидно място за поклонение. Бих искал да ви поздравя за положените от Вас усилия през изминаващата 2021 г. за съхранение на българския дух и традиции, за опазване на българското културно-историческо наследство, като ви уверявам, че българската държава и в бъдеще ще продължи да подкрепя нашите сънародници в Истанбул", се посочва в посланието.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук