В Плевен е осъществен проект за изграждане на 3D дигитални копия и създаване на образователни анимации на движими културни ценности от фонда на Регионален исторически музей – Плевен.

В рамките на проекта са изготвени шест 3D дигитални двойника и образователни анимации, които ще се използват в експозициите на РИМ-Плевен. По този начин се намалява нуждата от физически достъп до оригиналите, а това допринася и за тяхното опазване и дългосрочно съхраняване.

Проектът, който е финансиран от Национален фонд "Култура" е насочен към съхраняване и представяне на културното наследство чрез използване на дигитални технологии.

Представени са паметници на материалното културно наследство – войнишко фронтово творчество от Първата световна война, както и елемент от материалното наследство – невестинската кайца (корбулец), което отговаря на целите на програмата за обвързване на материалното и нематериалното културно наследство.

Един от дигиталните двойници е експониран в зала „Етнография" на РИМ – Плевен и допълва информацията към оригиналния експонат. Потребителите имат достъп до всички 3D модели и чрез уебсайта на музея.

В процес е обновяване на зала „Нова и най-нова история", където останалите пет копия ще бъдат включени в постоянната експозиция. Откриването е планирано за есента на 2025 г.

В момента Регионален исторически музей – Плевен работи по проект за цялостно обновяване на зала № 18 „9-а пехотна Плевенска дивизия във войните за национално обединение (1912–1918)" в експозиция „Нова и най-нова история". В рамките на обновяването е предвидено специално място за представяне на войнишкото фронтово творчество.

От изградените шест 3D анимирани двуезични видеа, пет представляват движими културни ценности, свързани с войнишкото фронтово творчество. След приключване на дейностите по обновяване, тези видеа ще бъдат експонирани и достъпни за посетителите на музея, което ще допринесе за по-добро визуално и интерактивно представяне на експонатите.

Музеят възнамерява да развие подобни дигитални инициативи и в бъдеще чрез кандидатстване по нови проекти, с цел разширяване на дигиталната колекция и обогатяване на експозициите с иновативни форми на представяне.