
На 16-ти януари 2024 година в кабинета на председателя на Окръжен съд - Плевен се проведе традиционна годишна среща между ръководството на Окръжен съд - Плевен и представители на местните и национални медии.
Председателят - съдия Весела Сахатчиева и двамата заместник-председатели - съдия Стефан Данчев и съдия Калоян Гергов, очертаха по-важните точки от работата и инициативите, в които е участвала институцията през изминалата година. Бяха изнесени и статистически данни относно постъпили, разгледани и приключили дела и очерталите се тенденции в натовареността на съда.
Съдия Весела Сахатчиева отбеляза срещите и инициативите, състояли се с участието на Окръжен съд - Плевен през 2023-та година, а именно срещата по линия обмяна на опит на Европейската мрежа за съдебно обучение с магистрати от Испания, Италия, Румъния и Германия, срещата-разговор със съдия от Върховния съд на щата Колорадо - Уилям Худ и обмяната на опит с магистрати и служители от Окръжен съд - Кърджали.
Беше предоставена информация за оборудваната наскоро в съда зала за видеоконферентна връзка, както и за участието на Плевенски окръжен съд в Образователната програма, за поредна учебна година.
Съдия Стефан Данчев запозна журналистите с промените в Търговския закон, касаещи производствата по несъстоятелност, като им поясни предимствата и недостатъците на тези промени и как те ще се отразят на работата на съда. Също така, той даде подробности за състоялата се в началото на месец декември консултативна среща между представител на Световната банка и съдиите от Окръжен съд - Плевен - съдия Данчев и съдия д-р Кръстева.
Съдията Калоян Гергов засегна въпроси касаещи наказателното отделение, като очерта настоящите проблеми, предизвикателства и спецификата на работа на това отделение и промените в Конституцията, заедно с тяхното отражение в работата.
По време на срещата с медиите бяха разкрити подробности за бъдещи проекти и инициативи, предвидени за настоящата 2024 година.
Такъв проект е този за осъществяване на взаимодействие в посока на това, че съдът в своите наказателни правомощия всъщност следва обществените отношения и дефектите в тях. „Ние трябва да се опитаме да вървим малко преди тези отношения и идеята ни е да направим срещи с лишени от свобода, които се намират в двата затвора на територията на област Плевен и да проведем лекции с тях относно мотивите, при които съдът отказва да допусне условно предсрочно освобождаване, когато констатира, че няма промяна в поведението им и те не могат да бъдат интегрирани в обществото“, каза съдия Калоян Гергов.
Той поясни, че това би дало по-добра възможност на лишените от свобода да разберат насоките и целите на администрацията, като съответно се съобразят с очакванията на обществото.
„Същевременно имаме съгласието да проведем с администрациите на затворите една среща на ученици с тези места за лишаване от свобода и те да се запознаят с условията там и да се сблъскат с конкретните проблеми и с хора, които по някакво стечение на обстоятелствата или други проблеми – зависими от наркотици или други вещества, са попаднали в затвора“, каза съдия Гергов.