
Във връзка с усложнената епизоотична обстановка в Южна България, на 22 юли 2025 годин, областният управител на област Плевен Николай Абрашев проведе извънредно заседание на Областната епизоотична комисия.
Заседанието беше свикано след писмо на д-р Галя Тошева – директор на ОДБХ-Плевен и заповед на изпълнителния директор на Българската агенция по безопасност на храните, във връзка с обявени огнища на болестта шарка по овцете и козите на територията на България и бързото й разпространение.
Основен акцент на заседанието беше набелязването на превантивни мерки и осъществяването на засилен контрол с цел недопускане на заболяването на територията на област Плевен. Посочено беше, че основен механизъм за предаване на заболяването остава директният контакт между животни, както и нерегламентираното им придвижване.
В област Плевен за момента няма регистрирани случаи на шарка по дребните преживни животни. По време на заседанието бяха обсъдени и набелязани следните мерки за предотвратяване разпространението на болестта:
Провеждане на информационна кампания сред кметовете и животновъдите относно клиничната картина на болестта и мерките за биосигурност;
Засилен контрол върху предвижването на животни и повишаване на мерките за биосигурност в обектите за отглеждане на дребни преживни животни;
Проверки за нелегална търговия на дребни преживни животни;
Засилен контрол върху превозните средства, с оглед предотвратяване на нерегламентиран внос на живи дребни преживни животни и продукти от тях.
Инветаризация на наличните и определяне на нови терени за загробване на животни (в случай, че дадена община не е изпълнила изискването на Наредба № 3/27.01.2021 год. )
Подчертана беше и необходимостта от по-тясно взаимодействие с местната власт в малките населени места с цел установяване на нерегистрирани обекти и дейности. Акцент беше поставен и върху ролята на органите на МВР.
Директорът на ОДБХ-Плевен апелира към всички директори на Районни управления да засилят контрола по пътищата и когато установят превозни средства, които транспортират животни, същите да се спрат на място, докато не дойде екип от ОДБХ.
Д-р Тошева акцентира на това, че всяка община от област Плевен трябва да определи място за загробване на животни в случай на епизоотия, съобразно изискването на Наредба № 3/27 януари 2021 год.
На заседанието присъстваха кметове и заместник – кметове на общини от област Плевен, представители на Областна дирекция по безопасност на храните - Плевен, Регионална здравна инспекция - Плевен, Областна дирекция „Земеделие”-Плевен, Басейнова дирекция "Дунавски район", Регионална инспекция по околната среда и водите, Държавно горско стопанство, Ловно-рибарско дружество, Областна дирекция на МВР-Плевен и РДПБЗН-Плевен.